University of Central Florida
ORLANDO, FL
Boston College
CHESTNUT HILL, MA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Central Florida vs Boston College - comparație de universități din SUA

University of Central Florida
CENTRAL FLORIDA
Orlando, FL
Clasament mondial · ARWU#401-500
Admitere44.71%
Mediana SAT1260
Rata de absolvire78%
Mediana veniturilor · 10 ani$58K
Boston College
BOSTON COLLEGE
Chestnut Hill, MA
Clasament mondial · ARWU#501-600
Admitere16.19%
Mediana SAT1500
Rata de absolvire90.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$104K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Central Florida Boston College
#401-500 Clasament mondial · ARWU #501-600
- Clasament · THE -
44.71% Rata de admitere 16.19%
1260 Mediana SAT 1500
78% Rata de absolvire 90.8%
69,338 Număr de studenți 14,726

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

44.71% Rata de admitere 16.19%
33.5% Rata de înscriere (yield) 42.5%
1260 Mediana SAT 1500
4.16 GPA mediu -
55,135 Număr de candidaturi 34,779
3.3% Studenți internaționali 6.6%
$58K Mediana veniturilor · 10 ani $104K
$39K Venituri, 25% inferior · 10 ani $68K
$86K Venituri top 25% · 10 ani $162K
78% Rata de absolvire 90.8%
92.3% Rata de retenție 96%
$18,190 Mediana datoriilor $19,000
$24,076 Taxă de școlarizare · an $73,508
$11,814 Pachet mediu de ajutor financiar $61,753
65% % din nevoi acoperite 100%
$20,529 Datorie medie la absolvire $24,892
$30 Taxă de candidatură -
$928 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $39,634
Pe scurt
Boston College este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
Ajutor financiar$11,814 vs $61,753
Taxă de școlarizare$24,076 vs $73,508
Admitere44.71% vs 16.19%

Verdictul din date

Boston College admite 16.2% dintre candidați, în timp ce Central Florida admite 44.7%.

Pentru un candidat din afara SUA, diferența este financiară: Boston College acordă studenților străini $39,634 în medie, Central Florida $928.

Pe hârtie, opțiunea mai ieftină este Central Florida: $24,076 față de $73,508, adică $49,432 mai puțin pe an.

Cel mai mare salariu median la zece ani de la înscriere este la Boston College: $104K față de $58K.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Boston College este mai selectivă dintre cele două (16.19% vs 44.71% rată de admitere). Central Florida ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#401-500 vs #501-600). Absolvenții de la Boston College au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($104K vs $58K). Central Florida are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($24,076 vs $73,508 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Central Florida pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Boston College pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Boston College este mai selectivă (16.19% vs 44.71% rată de admitere); Boston College are o mediană SAT mai mare (1500 vs 1260).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Boston College au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($104K vs $58K); Boston College are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (90.8% vs 78%).

Costuri și ajutor financiar

Central Florida are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($24,076 vs $73,508); Boston College oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($61,753 vs $11,814).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kCentral FloridaBoston College TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Central Florida și Boston College sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Central Florida Boston College
Clasament mondial · ARWU#401-500#501-600
Clasament · THE--
Rata de admitere44.71%16.19%
Rata de înscriere (yield)33.5%42.5%
Mediana SAT12601500
GPA mediu4.16-
Număr de candidaturi55,13534,779
Studenți internaționali3.3%6.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$58K$104K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$39K$68K
Venituri top 25% · 10 ani$86K$162K
Rata de absolvire78%90.8%
Rata de retenție92.3%96%
Mediana datoriilor$18,190$19,000
Taxă de școlarizare · an$24,076$73,508
Pachet mediu de ajutor financiar$11,814$61,753
% din nevoi acoperite65%100%
Datorie medie la absolvire$20,529$24,892
Taxă de candidatură$30-
Număr de studenți69,33814,726

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Central Florida sau la Boston College?

Este mai greu să intri la Boston College. Central Florida admite 44.71% dintre candidați, iar Boston College - 16.19%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Central Florida sau de la Boston College?

Absolvenții de la Boston College câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $104K vs $58K.

Cât costă școlarizarea la Central Florida vs Boston College?

Taxa de școlarizare afișată este de $24,076 pe an la Central Florida și $73,508 pe an la Boston College.

Ce scor SAT este necesar pentru Central Florida sau Boston College?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1260 la Central Florida și 1500 la Boston College; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Central Florida sau Boston College?

Central Florida este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #401-500 pentru Central Florida vs #501-600 pentru Boston College.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Central Florida sau Boston College?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $11,814 la Central Florida și $61,753 la Boston College.

Compară Central Florida cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.