University of Georgia
ATHENS, GA
Boston College
CHESTNUT HILL, MA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Georgia vs Boston College - comparație de universități din SUA

University of Georgia
GEORGIA
Athens, GA
Clasament mondial · ARWU#401-500
Admitere37.92%
Mediana SAT1300
Rata de absolvire89.7%
Mediana veniturilor · 10 ani$69K
Boston College
BOSTON COLLEGE
Chestnut Hill, MA
Clasament mondial · ARWU#501-600
Admitere16.19%
Mediana SAT1500
Rata de absolvire90.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$104K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Georgia Boston College
#401-500 Clasament mondial · ARWU #501-600
- Clasament · THE -
37.92% Rata de admitere 16.19%
1300 Mediana SAT 1500
89.7% Rata de absolvire 90.8%
43,146 Număr de studenți 14,726

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

37.92% Rata de admitere 16.19%
38.3% Rata de înscriere (yield) 42.5%
1300 Mediana SAT 1500
4.15 GPA mediu -
42,436 Număr de candidaturi 34,779
1.1% Studenți internaționali 6.6%
$69K Mediana veniturilor · 10 ani $104K
$45K Venituri, 25% inferior · 10 ani $68K
$102K Venituri top 25% · 10 ani $162K
89.7% Rata de absolvire 90.8%
94.3% Rata de retenție 96%
$18,500 Mediana datoriilor $19,000
$31,678 Taxă de școlarizare · an $73,508
$15,348 Pachet mediu de ajutor financiar $61,753
73.2% % din nevoi acoperite 100%
$20,890 Datorie medie la absolvire $24,892
$70 Taxă de candidatură -
- Ajutor mediu pentru studenți internaționali $39,634
Pe scurt
Boston College este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
Ajutor financiar$15,348 vs $61,753
Admitere37.92% vs 16.19%
Taxă de școlarizare$31,678 vs $73,508

Verdictul din date

Este mai greu de obținut un loc acolo unde pragul e mai ridicat: Boston College admite 16.2%, Georgia admite 37.9%.

Un mediu mai internațional se găsește la Boston College (6.6% studenți străini) decât la Georgia (1.1%).

Georgia nu raportează ajutor financiar pentru studenții străini, iar Boston College le acordă $39,634 în medie. Pentru un candidat din afara SUA, aceasta este de obicei cea mai importantă diferență de pe această pagină.

Cea mai mică taxă de școlarizare este la Georgia: $31,678 față de $73,508, adică $41,830 mai puțin pe an.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Boston College este mai selectivă dintre cele două (16.19% vs 37.92% rată de admitere). Georgia ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#401-500 vs #501-600). Absolvenții de la Boston College au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($104K vs $69K). Georgia are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($31,678 vs $73,508 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Georgia pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Boston College pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Boston College este mai selectivă (16.19% vs 37.92% rată de admitere); Boston College are o mediană SAT mai mare (1500 vs 1300).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Boston College au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($104K vs $69K); Boston College are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (90.8% vs 89.7%).

Costuri și ajutor financiar

Georgia are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($31,678 vs $73,508); Boston College oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($61,753 vs $15,348).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kGeorgiaBoston College TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Georgia și Boston College sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Georgia Boston College
Clasament mondial · ARWU#401-500#501-600
Clasament · THE--
Rata de admitere37.92%16.19%
Rata de înscriere (yield)38.3%42.5%
Mediana SAT13001500
GPA mediu4.15-
Număr de candidaturi42,43634,779
Studenți internaționali1.1%6.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$69K$104K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$45K$68K
Venituri top 25% · 10 ani$102K$162K
Rata de absolvire89.7%90.8%
Rata de retenție94.3%96%
Mediana datoriilor$18,500$19,000
Taxă de școlarizare · an$31,678$73,508
Pachet mediu de ajutor financiar$15,348$61,753
% din nevoi acoperite73.2%100%
Datorie medie la absolvire$20,890$24,892
Taxă de candidatură$70-
Număr de studenți43,14614,726

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Georgia sau la Boston College?

Este mai greu să intri la Boston College. Georgia admite 37.92% dintre candidați, iar Boston College - 16.19%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Georgia sau de la Boston College?

Absolvenții de la Boston College câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $104K vs $69K.

Cât costă școlarizarea la Georgia vs Boston College?

Taxa de școlarizare afișată este de $31,678 pe an la Georgia și $73,508 pe an la Boston College.

Ce scor SAT este necesar pentru Georgia sau Boston College?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1300 la Georgia și 1500 la Boston College; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Georgia sau Boston College?

Georgia este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #401-500 pentru Georgia vs #501-600 pentru Boston College.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Georgia sau Boston College?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $15,348 la Georgia și $61,753 la Boston College.

Compară Georgia cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.