University of Georgia
ATHENS, GA
Georgetown University
WASHINGTON, DC
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Georgia vs Georgetown - comparație de universități din SUA

University of Georgia
GEORGIA
Athens, GA
Clasament mondial · ARWU#401-500
Admitere37.92%
Mediana SAT1300
Rata de absolvire89.7%
Mediana veniturilor · 10 ani$69K
Georgetown University
GEORGETOWN
Washington, DC
Clasament mondial · ARWU#501-600
Admitere13.5%
Mediana SAT1480
Rata de absolvire94.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$103K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Georgia Georgetown University
#401-500 Clasament mondial · ARWU #501-600
- Clasament · THE -
37.92% Rata de admitere 13.5%
1300 Mediana SAT 1480
89.7% Rata de absolvire 94.8%
43,146 Număr de studenți 19,905

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

37.92% Rata de admitere 13.5%
38.3% Rata de înscriere (yield) 43.9%
1300 Mediana SAT 1480
4.15 GPA mediu -
42,436 Număr de candidaturi 26,822
1.1% Studenți internaționali 14.4%
$69K Mediana veniturilor · 10 ani $103K
$45K Venituri, 25% inferior · 10 ani $67K
$102K Venituri top 25% · 10 ani $168K
89.7% Rata de absolvire 94.8%
94.3% Rata de retenție 96.3%
$18,500 Mediana datoriilor $15,500
$31,678 Taxă de școlarizare · an $74,732
$15,348 Pachet mediu de ajutor financiar $63,415
73.2% % din nevoi acoperite 100%
$20,890 Datorie medie la absolvire $33,272
$70 Taxă de candidatură $75
- Ajutor mediu pentru studenți internaționali $75,050
Pe scurt
Georgetown este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
Ajutor financiar$15,348 vs $63,415
Admitere37.92% vs 13.5%
Taxă de școlarizare$31,678 vs $74,732

Verdictul din date

Georgetown admite 13.5% dintre candidați, în timp ce Georgia admite 37.9%.

Un mediu mai internațional se găsește la Georgetown (14.4% studenți străini) decât la Georgia (1.1%).

Georgia nu raportează ajutor financiar pentru studenții străini, iar Georgetown le acordă $75,050 în medie. Pentru un candidat din afara SUA, aceasta este de obicei cea mai importantă diferență de pe această pagină.

Cea mai mică taxă de școlarizare este la Georgia: $31,678 față de $74,732, adică $43,054 mai puțin pe an.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Georgetown este mai selectivă dintre cele două (13.5% vs 37.92% rată de admitere). Georgia ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#401-500 vs #501-600). Absolvenții de la Georgetown au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($103K vs $69K). Georgia are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($31,678 vs $74,732 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Georgia pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Georgetown pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Georgetown este mai selectivă (13.5% vs 37.92% rată de admitere); Georgetown are o mediană SAT mai mare (1480 vs 1300).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Georgetown au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($103K vs $69K); Georgetown are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (94.8% vs 89.7%).

Costuri și ajutor financiar

Georgia are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($31,678 vs $74,732); Georgetown oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($63,415 vs $15,348).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kGeorgiaGeorgetown TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Georgia și Georgetown sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Georgia Georgetown
Clasament mondial · ARWU#401-500#501-600
Clasament · THE--
Rata de admitere37.92%13.5%
Rata de înscriere (yield)38.3%43.9%
Mediana SAT13001480
GPA mediu4.15-
Număr de candidaturi42,43626,822
Studenți internaționali1.1%14.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$69K$103K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$45K$67K
Venituri top 25% · 10 ani$102K$168K
Rata de absolvire89.7%94.8%
Rata de retenție94.3%96.3%
Mediana datoriilor$18,500$15,500
Taxă de școlarizare · an$31,678$74,732
Pachet mediu de ajutor financiar$15,348$63,415
% din nevoi acoperite73.2%100%
Datorie medie la absolvire$20,890$33,272
Taxă de candidatură$70$75
Număr de studenți43,14619,905

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Georgia sau la Georgetown?

Este mai greu să intri la Georgetown. Georgia admite 37.92% dintre candidați, iar Georgetown - 13.5%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Georgia sau de la Georgetown?

Absolvenții de la Georgetown câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $103K vs $69K.

Cât costă școlarizarea la Georgia vs Georgetown?

Taxa de școlarizare afișată este de $31,678 pe an la Georgia și $74,732 pe an la Georgetown.

Ce scor SAT este necesar pentru Georgia sau Georgetown?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1300 la Georgia și 1480 la Georgetown; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Georgia sau Georgetown?

Georgia este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #401-500 pentru Georgia vs #501-600 pentru Georgetown.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Georgia sau Georgetown?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $15,348 la Georgia și $63,415 la Georgetown.

Compară Georgia cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.