University of Houston
HOUSTON, TX
Dartmouth College
HANOVER, NEW HAMPSHIRE
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Houston vs Dartmouth - comparație de universități din SUA

University of Houston
HOUSTON
Houston, TX
Clasament mondial · ARWU#201-300
Admitere73.92%
Mediana SAT1240
Rata de absolvire64.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$62K
Dartmouth College
DARTMOUTH
Hanover, New Hampshire
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere6.02%
Mediana SAT1520
Rata de absolvire95.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$97K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Houston Dartmouth College
#201-300 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
73.92% Rata de admitere 6.02%
1240 Mediana SAT 1520
64.6% Rata de absolvire 95.5%
47,980 Număr de studenți 7,273

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

73.92% Rata de admitere 6.02%
26.5% Rata de înscriere (yield) 70.9%
1240 Mediana SAT 1520
3.49 GPA mediu -
31,716 Număr de candidaturi 28,230
5.7% Studenți internaționali 14.5%
$62K Mediana veniturilor · 10 ani $97K
$39K Venituri, 25% inferior · 10 ani $65K
$93K Venituri top 25% · 10 ani $189K
64.6% Rata de absolvire 95.5%
87% Rata de retenție 98%
$18,194 Mediana datoriilor $17,500
$27,926 Taxă de școlarizare · an $71,525
$16,450 Pachet mediu de ajutor financiar $75,301
55.1% % din nevoi acoperite 100%
$21,819 Datorie medie la absolvire $24,255
$75 Taxă de candidatură -
$4,456 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $87,562
Pe scurt
Dartmouth este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
Admitere73.92% vs 6.02%
Ajutor financiar$16,450 vs $75,301
Yield26.5% vs 70.9%

Verdictul din date

Sunt două admiteri diferite: Dartmouth admite 6% dintre cereri, Houston admite 73.9%.

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Dartmouth: 14.5% dintre studenți față de 5.7% (Houston).

Cea care susține real studenții străini este Dartmouth ($87,562 în medie), în timp ce Houston se oprește la $4,456.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Dartmouth pornește de la $96,098 față de $45,970 și ajunge la $20,797 față de $29,520 (Houston).

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Dartmouth este mai selectivă dintre cele două (6.02% vs 73.92% rată de admitere). Houston ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#201-300 vs #301-400). Absolvenții de la Dartmouth au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($97K vs $62K). Houston are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($27,926 vs $71,525 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Houston pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Dartmouth pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Dartmouth este mai selectivă (6.02% vs 73.92% rată de admitere); Dartmouth are o mediană SAT mai mare (1520 vs 1240).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Dartmouth au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($97K vs $62K); Dartmouth are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (95.5% vs 64.6%).

Costuri și ajutor financiar

Houston are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($27,926 vs $71,525); Dartmouth oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($75,301 vs $16,450).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kHoustonDartmouth TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Houston și Dartmouth sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Houston Dartmouth
Clasament mondial · ARWU#201-300#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere73.92%6.02%
Rata de înscriere (yield)26.5%70.9%
Mediana SAT12401520
GPA mediu3.49-
Număr de candidaturi31,71628,230
Studenți internaționali5.7%14.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$62K$97K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$39K$65K
Venituri top 25% · 10 ani$93K$189K
Rata de absolvire64.6%95.5%
Rata de retenție87%98%
Mediana datoriilor$18,194$17,500
Taxă de școlarizare · an$27,926$71,525
Pachet mediu de ajutor financiar$16,450$75,301
% din nevoi acoperite55.1%100%
Datorie medie la absolvire$21,819$24,255
Taxă de candidatură$75-
Număr de studenți47,9807,273

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Houston sau la Dartmouth?

Este mai greu să intri la Dartmouth. Houston admite 73.92% dintre candidați, iar Dartmouth - 6.02%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Houston sau de la Dartmouth?

Absolvenții de la Dartmouth câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $97K vs $62K.

Cât costă școlarizarea la Houston vs Dartmouth?

Taxa de școlarizare afișată este de $27,926 pe an la Houston și $71,525 pe an la Dartmouth.

Ce scor SAT este necesar pentru Houston sau Dartmouth?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1240 la Houston și 1520 la Dartmouth; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Houston sau Dartmouth?

Houston este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #201-300 pentru Houston vs #301-400 pentru Dartmouth.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Houston sau Dartmouth?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $16,450 la Houston și $75,301 la Dartmouth.

Compară Houston cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.