University of Illinois Urbana-Champaign
CHAMPAIGN, ILLINOIS
Carnegie Mellon University
PITTSBURGH, PA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Illinois Urbana-Champaign vs Carnegie Mellon - comparație de universități din SUA

University of Illinois Urbana-Champaign
ILLINOIS URBANA-CHAMPAIGN
Champaign, Illinois
Clasament mondial · ARWU#55
Admitere42.37%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K
Carnegie Mellon University
CARNEGIE MELLON
Pittsburgh, PA
Clasament mondial · ARWU#101-150
Admitere11.66%
Mediana SAT1540
Rata de absolvire94.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$115K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Illinois Urbana-Champaign Carnegie Mellon University
#55 Clasament mondial · ARWU #101-150
#46 Clasament · THE #24
42.37% Rata de admitere 11.66%
1470 Mediana SAT 1540
85.1% Rata de absolvire 94.1%
59,238 Număr de studenți 16,676

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

42.37% Rata de admitere 11.66%
28.8% Rata de înscriere (yield) 45.7%
1470 Mediana SAT 1540
- GPA mediu 3.89
73,742 Număr de candidaturi 33,941
14.9% Studenți internaționali 23.3%
$81K Mediana veniturilor · 10 ani $115K
$55K Venituri, 25% inferior · 10 ani $73K
$117K Venituri top 25% · 10 ani $183K
85.1% Rata de absolvire 94.1%
94.8% Rata de retenție 98%
$19,500 Mediana datoriilor $21,750
$38,400 Taxă de școlarizare · an $68,776
$23,217 Pachet mediu de ajutor financiar $60,909
0.8% % din nevoi acoperite 100%
$22,395 Datorie medie la absolvire $31,298
$50 Taxă de candidatură $75
$5,836 Ajutor mediu pentru studenți internaționali -
Pe scurt
Carnegie Mellon este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi0.8% vs 100%
Admitere42.37% vs 11.66%
Ajutor financiar$23,217 vs $60,909

Verdictul din date

Carnegie Mellon admite 11.7% dintre candidați, în timp ce Illinois Urbana-Champaign admite 42.4%.

Ponderea studenților internaționali diferă puternic: 23.3% (Carnegie Mellon) față de 14.9% (Illinois Urbana-Champaign).

Dacă aplici din afara SUA, calculează bugetul fără sprijinul instituției acolo unde acesta nu există: doar Illinois Urbana-Champaign raportează ajutor pentru studenții străini ($5,836 în medie), Carnegie Mellon nu.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Carnegie Mellon pornește de la $88,670 față de $57,284 și ajunge la $27,761 față de $34,067 (Illinois Urbana-Champaign).

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Carnegie Mellon este mai selectivă dintre cele două (11.66% vs 42.37% rată de admitere). Illinois Urbana-Champaign ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#55 vs #101-150). Absolvenții de la Carnegie Mellon au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($115K vs $81K). Illinois Urbana-Champaign are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,400 vs $68,776 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Illinois Urbana-Champaign pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Carnegie Mellon pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Carnegie Mellon este mai selectivă (11.66% vs 42.37% rată de admitere); Carnegie Mellon are o mediană SAT mai mare (1540 vs 1470).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Carnegie Mellon au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($115K vs $81K); Carnegie Mellon are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (94.1% vs 85.1%).

Costuri și ajutor financiar

Illinois Urbana-Champaign are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,400 vs $68,776); Carnegie Mellon oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($60,909 vs $23,217).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kIllinois Urbana-ChampaignCarnegie Mellon TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Illinois Urbana-Champaign și Carnegie Mellon sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Illinois Urbana-Champaign Carnegie Mellon
Clasament mondial · ARWU#55#101-150
Clasament · THE#46#24
Rata de admitere42.37%11.66%
Rata de înscriere (yield)28.8%45.7%
Mediana SAT14701540
GPA mediu-3.89
Număr de candidaturi73,74233,941
Studenți internaționali14.9%23.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K$115K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$55K$73K
Venituri top 25% · 10 ani$117K$183K
Rata de absolvire85.1%94.1%
Rata de retenție94.8%98%
Mediana datoriilor$19,500$21,750
Taxă de școlarizare · an$38,400$68,776
Pachet mediu de ajutor financiar$23,217$60,909
% din nevoi acoperite0.8%100%
Datorie medie la absolvire$22,395$31,298
Taxă de candidatură$50$75
Număr de studenți59,23816,676

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Illinois Urbana-Champaign sau la Carnegie Mellon?

Este mai greu să intri la Carnegie Mellon. Illinois Urbana-Champaign admite 42.37% dintre candidați, iar Carnegie Mellon - 11.66%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign sau de la Carnegie Mellon?

Absolvenții de la Carnegie Mellon câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $115K vs $81K.

Cât costă școlarizarea la Illinois Urbana-Champaign vs Carnegie Mellon?

Taxa de școlarizare afișată este de $38,400 pe an la Illinois Urbana-Champaign și $68,776 pe an la Carnegie Mellon.

Ce scor SAT este necesar pentru Illinois Urbana-Champaign sau Carnegie Mellon?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1470 la Illinois Urbana-Champaign și 1540 la Carnegie Mellon; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Illinois Urbana-Champaign sau Carnegie Mellon?

Illinois Urbana-Champaign este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #55 pentru Illinois Urbana-Champaign vs #101-150 pentru Carnegie Mellon.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Illinois Urbana-Champaign sau Carnegie Mellon?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $23,217 la Illinois Urbana-Champaign și $60,909 la Carnegie Mellon.

Compară Illinois Urbana-Champaign cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.