University of Maryland, Baltimore County
BALTIMORE, MARYLAND
Brandeis University
WALTHAM, MASSACHUSETTS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Maryland (UMBC) vs Brandeis - comparație de universități din SUA

University of Maryland, Baltimore County
MARYLAND (UMBC)
Baltimore, Maryland
Clasament mondial · ARWU#601-700
Admitere72.43%
Mediana SAT1323
Rata de absolvire70%
Mediana veniturilor · 10 ani$70K
Brandeis University
BRANDEIS
Waltham, Massachusetts
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere40.47%
Mediana SAT1460
Rata de absolvire86%
Mediana veniturilor · 10 ani$77K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Maryland, Baltimore County Brandeis University
#601-700 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
72.43% Rata de admitere 40.47%
1323 Mediana SAT 1460
70% Rata de absolvire 86%
13,906 Număr de studenți 5,205

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

72.43% Rata de admitere 40.47%
21.6% Rata de înscriere (yield) 17.5%
1323 Mediana SAT 1460
4.13 GPA mediu 3.90
14,325 Număr de candidaturi 10,462
4.8% Studenți internaționali 19.3%
$70K Mediana veniturilor · 10 ani $77K
$45K Venituri, 25% inferior · 10 ani $52K
$101K Venituri top 25% · 10 ani $117K
70% Rata de absolvire 86%
85% Rata de retenție 87%
$19,500 Mediana datoriilor $25,648
$32,735 Taxă de școlarizare · an $70,957
$14,712 Pachet mediu de ajutor financiar $57,507
47% % din nevoi acoperite 94.5%
$22,450 Datorie medie la absolvire $27,004
$75 Taxă de candidatură $80
$13,080 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $56,730
Pe scurt
Brandeis este în frunte la 7 din 12 indicatori măsurați
Ajutor financiar$14,712 vs $57,507
Taxă de școlarizare$32,735 vs $70,957
% din nevoi47% vs 94.5%

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Brandeis: 40.5% față de 72.4% (Maryland (UMBC)).

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Brandeis: 19.3% dintre studenți față de 4.8% (Maryland (UMBC)).

Cea care susține real studenții străini este Brandeis ($56,730 în medie), în timp ce Maryland (UMBC) se oprește la $13,080.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Brandeis pornește de la $93,441 față de $54,581 și ajunge la $35,934 față de $39,869 (Maryland (UMBC)).

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Brandeis este mai selectivă dintre cele două (40.47% vs 72.43% rată de admitere). Brandeis ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#601-700 vs #301-400). Absolvenții de la Brandeis au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($77K vs $70K). Maryland (UMBC) are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,735 vs $70,957 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Maryland (UMBC) pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Brandeis pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Brandeis este mai selectivă (40.47% vs 72.43% rată de admitere); Brandeis are o mediană SAT mai mare (1460 vs 1323).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Brandeis au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($77K vs $70K); Brandeis are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (86% vs 70%).

Costuri și ajutor financiar

Maryland (UMBC) are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,735 vs $70,957); Brandeis oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($57,507 vs $14,712).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kMaryland (UMBC)Brandeis TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Maryland (UMBC) și Brandeis sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Maryland (UMBC) Brandeis
Clasament mondial · ARWU#601-700#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere72.43%40.47%
Rata de înscriere (yield)21.6%17.5%
Mediana SAT13231460
GPA mediu4.133.90
Număr de candidaturi14,32510,462
Studenți internaționali4.8%19.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$70K$77K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$45K$52K
Venituri top 25% · 10 ani$101K$117K
Rata de absolvire70%86%
Rata de retenție85%87%
Mediana datoriilor$19,500$25,648
Taxă de școlarizare · an$32,735$70,957
Pachet mediu de ajutor financiar$14,712$57,507
% din nevoi acoperite47%94.5%
Datorie medie la absolvire$22,450$27,004
Taxă de candidatură$75$80
Număr de studenți13,9065,205

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Maryland (UMBC) sau la Brandeis?

Este mai greu să intri la Brandeis. Maryland (UMBC) admite 72.43% dintre candidați, iar Brandeis - 40.47%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Maryland (UMBC) sau de la Brandeis?

Absolvenții de la Brandeis câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $77K vs $70K.

Cât costă școlarizarea la Maryland (UMBC) vs Brandeis?

Taxa de școlarizare afișată este de $32,735 pe an la Maryland (UMBC) și $70,957 pe an la Brandeis.

Ce scor SAT este necesar pentru Maryland (UMBC) sau Brandeis?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1323 la Maryland (UMBC) și 1460 la Brandeis; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Maryland (UMBC) sau Brandeis?

Brandeis este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #601-700 pentru Maryland (UMBC) vs #301-400 pentru Brandeis.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Maryland (UMBC) sau Brandeis?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $14,712 la Maryland (UMBC) și $57,507 la Brandeis.

Compară Maryland (UMBC) cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.