University of Maryland, Baltimore County
BALTIMORE, MARYLAND
Dartmouth College
HANOVER, NEW HAMPSHIRE
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Maryland (UMBC) vs Dartmouth - comparație de universități din SUA

University of Maryland, Baltimore County
MARYLAND (UMBC)
Baltimore, Maryland
Clasament mondial · ARWU#601-700
Admitere72.43%
Mediana SAT1323
Rata de absolvire70%
Mediana veniturilor · 10 ani$70K
Dartmouth College
DARTMOUTH
Hanover, New Hampshire
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere6.02%
Mediana SAT1520
Rata de absolvire95.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$97K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Maryland, Baltimore County Dartmouth College
#601-700 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
72.43% Rata de admitere 6.02%
1323 Mediana SAT 1520
70% Rata de absolvire 95.5%
13,906 Număr de studenți 7,273

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

72.43% Rata de admitere 6.02%
21.6% Rata de înscriere (yield) 70.9%
1323 Mediana SAT 1520
4.13 GPA mediu -
14,325 Număr de candidaturi 28,230
4.8% Studenți internaționali 14.5%
$70K Mediana veniturilor · 10 ani $97K
$45K Venituri, 25% inferior · 10 ani $65K
$101K Venituri top 25% · 10 ani $189K
70% Rata de absolvire 95.5%
85% Rata de retenție 98%
$19,500 Mediana datoriilor $17,500
$32,735 Taxă de școlarizare · an $71,525
$14,712 Pachet mediu de ajutor financiar $75,301
47% % din nevoi acoperite 100%
$22,450 Datorie medie la absolvire $24,255
$75 Taxă de candidatură -
$13,080 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $87,562
Pe scurt
Dartmouth este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
Admitere72.43% vs 6.02%
Ajutor financiar$14,712 vs $75,301
Yield21.6% vs 70.9%

Verdictul din date

Sunt două admiteri diferite: Dartmouth admite 6% dintre cereri, Maryland (UMBC) admite 72.4%.

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Dartmouth: 14.5% dintre studenți față de 4.8% (Maryland (UMBC)).

Pentru un candidat din afara SUA, diferența este financiară: Dartmouth acordă studenților străini $87,562 în medie, Maryland (UMBC) $13,080.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Dartmouth pornește de la $96,098 față de $54,581 și ajunge la $20,797 față de $39,869 (Maryland (UMBC)).

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Dartmouth este mai selectivă dintre cele două (6.02% vs 72.43% rată de admitere). Dartmouth ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#601-700 vs #301-400). Absolvenții de la Dartmouth au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($97K vs $70K). Maryland (UMBC) are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,735 vs $71,525 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Maryland (UMBC) pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Dartmouth pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Dartmouth este mai selectivă (6.02% vs 72.43% rată de admitere); Dartmouth are o mediană SAT mai mare (1520 vs 1323).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Dartmouth au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($97K vs $70K); Dartmouth are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (95.5% vs 70%).

Costuri și ajutor financiar

Maryland (UMBC) are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,735 vs $71,525); Dartmouth oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($75,301 vs $14,712).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kMaryland (UMBC)Dartmouth TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Maryland (UMBC) și Dartmouth sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Maryland (UMBC) Dartmouth
Clasament mondial · ARWU#601-700#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere72.43%6.02%
Rata de înscriere (yield)21.6%70.9%
Mediana SAT13231520
GPA mediu4.13-
Număr de candidaturi14,32528,230
Studenți internaționali4.8%14.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$70K$97K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$45K$65K
Venituri top 25% · 10 ani$101K$189K
Rata de absolvire70%95.5%
Rata de retenție85%98%
Mediana datoriilor$19,500$17,500
Taxă de școlarizare · an$32,735$71,525
Pachet mediu de ajutor financiar$14,712$75,301
% din nevoi acoperite47%100%
Datorie medie la absolvire$22,450$24,255
Taxă de candidatură$75-
Număr de studenți13,9067,273

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Maryland (UMBC) sau la Dartmouth?

Este mai greu să intri la Dartmouth. Maryland (UMBC) admite 72.43% dintre candidați, iar Dartmouth - 6.02%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Maryland (UMBC) sau de la Dartmouth?

Absolvenții de la Dartmouth câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $97K vs $70K.

Cât costă școlarizarea la Maryland (UMBC) vs Dartmouth?

Taxa de școlarizare afișată este de $32,735 pe an la Maryland (UMBC) și $71,525 pe an la Dartmouth.

Ce scor SAT este necesar pentru Maryland (UMBC) sau Dartmouth?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1323 la Maryland (UMBC) și 1520 la Dartmouth; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Maryland (UMBC) sau Dartmouth?

Dartmouth este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #601-700 pentru Maryland (UMBC) vs #301-400 pentru Dartmouth.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Maryland (UMBC) sau Dartmouth?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $14,712 la Maryland (UMBC) și $75,301 la Dartmouth.

Compară Maryland (UMBC) cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.