Northeastern University
BOSTON, MA
University of Illinois Urbana-Champaign
CHAMPAIGN, ILLINOIS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Northeastern vs Illinois Urbana-Champaign - comparație de universități din SUA

Northeastern University
NORTHEASTERN
Boston, MA
Clasament mondial · ARWU#201-300
Admitere5.2%
Mediana SAT1490
Rata de absolvire90.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$93K
University of Illinois Urbana-Champaign
ILLINOIS URBANA-CHAMPAIGN
Champaign, Illinois
Clasament mondial · ARWU#55
Admitere42.37%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Northeastern University University of Illinois Urbana-Champaign
#201-300 Clasament mondial · ARWU #55
- Clasament · THE #46
5.2% Rata de admitere 42.37%
1490 Mediana SAT 1470
90.5% Rata de absolvire 85.1%
39,774 Număr de studenți 59,238

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

5.2% Rata de admitere 42.37%
53.8% Rata de înscriere (yield) 28.8%
1490 Mediana SAT 1470
- GPA mediu -
98,425 Număr de candidaturi 73,742
13.1% Studenți internaționali 14.9%
$93K Mediana veniturilor · 10 ani $81K
$62K Venituri, 25% inferior · 10 ani $55K
$135K Venituri top 25% · 10 ani $117K
90.5% Rata de absolvire 85.1%
96.9% Rata de retenție 94.8%
$24,250 Mediana datoriilor $19,500
$69,289 Taxă de școlarizare · an $38,400
$46,555 Pachet mediu de ajutor financiar $23,217
86.7% % din nevoi acoperite 0.8%
$32,461 Datorie medie la absolvire $22,395
$75 Taxă de candidatură $50
$24,539 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $5,836
Pe scurt
Northeastern este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi86.7% vs 0.8%
Admitere5.2% vs 42.37%
Ajutor financiar$46,555 vs $23,217

Verdictul din date

Northeastern admite 5.2% dintre candidați, în timp ce Illinois Urbana-Champaign admite 42.4%.

Cea care susține real studenții străini este Northeastern ($24,539 în medie), în timp ce Illinois Urbana-Champaign se oprește la $5,836.

Pe hârtie, opțiunea mai ieftină este Illinois Urbana-Champaign: $38,400 față de $69,289, adică $30,889 mai puțin pe an.

La zece ani distanță, absolvenții de la Northeastern câștigă vizibil mai mult: $93K față de $81K.

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Northeastern este mai selectivă dintre cele două (5.2% vs 42.37% rată de admitere). Illinois Urbana-Champaign ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#201-300 vs #55). Absolvenții de la Northeastern au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($93K vs $81K). Illinois Urbana-Champaign are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,400 vs $69,289 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Northeastern pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Alege Illinois Urbana-Champaign pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Northeastern este mai selectivă (5.2% vs 42.37% rată de admitere); Northeastern are o mediană SAT mai mare (1490 vs 1470).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Northeastern au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($93K vs $81K); Northeastern are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (90.5% vs 85.1%).

Costuri și ajutor financiar

Illinois Urbana-Champaign are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,400 vs $69,289); Northeastern oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($46,555 vs $23,217).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kNortheasternIllinois Urbana-Champaign TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Northeastern și Illinois Urbana-Champaign sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Northeastern Illinois Urbana-Champaign
Clasament mondial · ARWU#201-300#55
Clasament · THE-#46
Rata de admitere5.2%42.37%
Rata de înscriere (yield)53.8%28.8%
Mediana SAT14901470
GPA mediu--
Număr de candidaturi98,42573,742
Studenți internaționali13.1%14.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$93K$81K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$62K$55K
Venituri top 25% · 10 ani$135K$117K
Rata de absolvire90.5%85.1%
Rata de retenție96.9%94.8%
Mediana datoriilor$24,250$19,500
Taxă de școlarizare · an$69,289$38,400
Pachet mediu de ajutor financiar$46,555$23,217
% din nevoi acoperite86.7%0.8%
Datorie medie la absolvire$32,461$22,395
Taxă de candidatură$75$50
Număr de studenți39,77459,238

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Northeastern sau la Illinois Urbana-Champaign?

Este mai greu să intri la Northeastern. Northeastern admite 5.2% dintre candidați, iar Illinois Urbana-Champaign - 42.37%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Northeastern sau de la Illinois Urbana-Champaign?

Absolvenții de la Northeastern câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $93K vs $81K.

Cât costă școlarizarea la Northeastern vs Illinois Urbana-Champaign?

Taxa de școlarizare afișată este de $69,289 pe an la Northeastern și $38,400 pe an la Illinois Urbana-Champaign.

Ce scor SAT este necesar pentru Northeastern sau Illinois Urbana-Champaign?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1490 la Northeastern și 1470 la Illinois Urbana-Champaign; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Northeastern sau Illinois Urbana-Champaign?

Illinois Urbana-Champaign este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #201-300 pentru Northeastern vs #55 pentru Illinois Urbana-Champaign.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Northeastern sau Illinois Urbana-Champaign?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $46,555 la Northeastern și $23,217 la Illinois Urbana-Champaign.

Compară Northeastern cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.