University of Pennsylvania
PHILADELPHIA, PA
University of Connecticut
STORRS, CT
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Penn vs Connecticut - comparație de universități din SUA

University of Pennsylvania
PENN
Philadelphia, PA
Clasament mondial · ARWU#14
Admitere5.4%
Mediana SAT1553
Rata de absolvire96.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$111K
University of Connecticut
CONNECTICUT
Storrs, CT
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere52.39%
Mediana SAT1340
Rata de absolvire83.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$74K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Pennsylvania University of Connecticut
#14 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
5.4% Rata de admitere 52.39%
1553 Mediana SAT 1340
96.5% Rata de absolvire 83.3%
24,023 Număr de studenți 28,306

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

5.4% Rata de admitere 52.39%
68% Rata de înscriere (yield) 15.4%
1553 Mediana SAT 1340
3.90 GPA mediu -
65,236 Număr de candidaturi 55,479
13.3% Studenți internaționali 7.4%
$111K Mediana veniturilor · 10 ani $74K
$70K Venituri, 25% inferior · 10 ani $50K
$183K Venituri top 25% · 10 ani $109K
96.5% Rata de absolvire 83.3%
98.8% Rata de retenție 92%
$15,715 Mediana datoriilor $21,500
$71,236 Taxă de școlarizare · an $44,004
$70,971 Pachet mediu de ajutor financiar $21,535
100% % din nevoi acoperite 61.6%
$32,558 Datorie medie la absolvire $28,506
$75 Taxă de candidatură $80
$75,356 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $17,282
Pe scurt
Penn este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
Admitere5.4% vs 52.39%
Yield68% vs 15.4%
Ajutor financiar$70,971 vs $21,535

Verdictul din date

Sunt două admiteri diferite: Penn admite 5.4% dintre cereri, Connecticut admite 52.4%.

Un mediu mai internațional se găsește la Penn (13.3% studenți străini) decât la Connecticut (7.4%).

Pentru un candidat din afara SUA, diferența este financiară: Penn acordă studenților străini $75,356 în medie, Connecticut $17,282.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Penn pornește de la $92,524 față de $64,100 și ajunge la $21,553 față de $42,565 (Connecticut).

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Penn este mai selectivă dintre cele două (5.4% vs 52.39% rată de admitere). Penn ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#14 vs #301-400). Absolvenții de la Penn au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($111K vs $74K). Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $71,236 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Penn pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Alege Connecticut pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Penn este mai selectivă (5.4% vs 52.39% rată de admitere); Penn are o mediană SAT mai mare (1553 vs 1340).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Penn au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($111K vs $74K); Penn are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (96.5% vs 83.3%).

Costuri și ajutor financiar

Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $71,236); Penn oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($70,971 vs $21,535).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kPennConnecticut TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Penn și Connecticut sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Penn Connecticut
Clasament mondial · ARWU#14#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere5.4%52.39%
Rata de înscriere (yield)68%15.4%
Mediana SAT15531340
GPA mediu3.90-
Număr de candidaturi65,23655,479
Studenți internaționali13.3%7.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$111K$74K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$70K$50K
Venituri top 25% · 10 ani$183K$109K
Rata de absolvire96.5%83.3%
Rata de retenție98.8%92%
Mediana datoriilor$15,715$21,500
Taxă de școlarizare · an$71,236$44,004
Pachet mediu de ajutor financiar$70,971$21,535
% din nevoi acoperite100%61.6%
Datorie medie la absolvire$32,558$28,506
Taxă de candidatură$75$80
Număr de studenți24,02328,306

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Penn sau la Connecticut?

Este mai greu să intri la Penn. Penn admite 5.4% dintre candidați, iar Connecticut - 52.39%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Penn sau de la Connecticut?

Absolvenții de la Penn câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $111K vs $74K.

Cât costă școlarizarea la Penn vs Connecticut?

Taxa de școlarizare afișată este de $71,236 pe an la Penn și $44,004 pe an la Connecticut.

Ce scor SAT este necesar pentru Penn sau Connecticut?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1553 la Penn și 1340 la Connecticut; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Penn sau Connecticut?

Penn este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #14 pentru Penn vs #301-400 pentru Connecticut.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Penn sau Connecticut?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $70,971 la Penn și $21,535 la Connecticut.

Compară Penn cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.