Rensselaer Polytechnic Institute
AMHERST, MA
University of Connecticut
STORRS, CT
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Rensselaer Polytechnic Institute vs Connecticut - comparație de universități din SUA

Rensselaer Polytechnic Institute
RENSSELAER POLYTECHNIC INSTITUTE
Amherst, MA
Clasament mondial · ARWU#501-600
Admitere63.5%
Mediana SAT1456
Rata de absolvire83.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$102K
University of Connecticut
CONNECTICUT
Storrs, CT
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere52.39%
Mediana SAT1340
Rata de absolvire83.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$74K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Rensselaer Polytechnic Institute University of Connecticut
#501-600 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
63.5% Rata de admitere 52.39%
1456 Mediana SAT 1340
83.6% Rata de absolvire 83.3%
7,042 Număr de studenți 28,306

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

63.5% Rata de admitere 52.39%
14.4% Rata de înscriere (yield) 15.4%
1456 Mediana SAT 1340
3.93 GPA mediu -
14,356 Număr de candidaturi 55,479
2.2% Studenți internaționali 7.4%
$102K Mediana veniturilor · 10 ani $74K
$71K Venituri, 25% inferior · 10 ani $50K
$137K Venituri top 25% · 10 ani $109K
83.6% Rata de absolvire 83.3%
91% Rata de retenție 92%
$23,750 Mediana datoriilor $21,500
$67,976 Taxă de școlarizare · an $44,004
$50,402 Pachet mediu de ajutor financiar $21,535
66.2% % din nevoi acoperite 61.6%
$39,539 Datorie medie la absolvire $28,506
$70 Taxă de candidatură $80
$48,307 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $17,282
Pe scurt
Connecticut este în frunte la 6 din 11 indicatori măsurați
Ajutor financiar$50,402 vs $21,535
Taxă de școlarizare$67,976 vs $44,004
Datorie la absolvire$39,539 vs $28,506

Verdictul din date

Connecticut admite 52.4% dintre candidați, în timp ce Rensselaer Polytechnic Institute admite 63.5%.

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Connecticut: 7.4% dintre studenți față de 2.2% (Rensselaer Polytechnic Institute).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $48,307 (Rensselaer Polytechnic Institute) și $17,282 (Connecticut).

Diferența de taxă de școlarizare este de $23,972 pe an: $44,004 (Connecticut) față de $67,976.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Connecticut este mai selectivă dintre cele două (52.39% vs 63.5% rată de admitere). Connecticut ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#501-600 vs #301-400). Absolvenții de la Rensselaer Polytechnic Institute au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($102K vs $74K). Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $67,976 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Rensselaer Polytechnic Institute pentru: venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare, pachet de ajutor financiar mai mare.

Alege Connecticut pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, retenție mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Connecticut este mai selectivă (52.39% vs 63.5% rată de admitere); Rensselaer Polytechnic Institute are o mediană SAT mai mare (1456 vs 1340).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Rensselaer Polytechnic Institute au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($102K vs $74K); Rensselaer Polytechnic Institute are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (83.6% vs 83.3%).

Costuri și ajutor financiar

Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $67,976); Rensselaer Polytechnic Institute oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($50,402 vs $21,535).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kRensselaer Polytechnic InstituteConnecticut TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Rensselaer Polytechnic Institute și Connecticut sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Rensselaer Polytechnic Institute Connecticut
Clasament mondial · ARWU#501-600#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere63.5%52.39%
Rata de înscriere (yield)14.4%15.4%
Mediana SAT14561340
GPA mediu3.93-
Număr de candidaturi14,35655,479
Studenți internaționali2.2%7.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$102K$74K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$71K$50K
Venituri top 25% · 10 ani$137K$109K
Rata de absolvire83.6%83.3%
Rata de retenție91%92%
Mediana datoriilor$23,750$21,500
Taxă de școlarizare · an$67,976$44,004
Pachet mediu de ajutor financiar$50,402$21,535
% din nevoi acoperite66.2%61.6%
Datorie medie la absolvire$39,539$28,506
Taxă de candidatură$70$80
Număr de studenți7,04228,306

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Rensselaer Polytechnic Institute sau la Connecticut?

Este mai greu să intri la Connecticut. Rensselaer Polytechnic Institute admite 63.5% dintre candidați, iar Connecticut - 52.39%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Rensselaer Polytechnic Institute sau de la Connecticut?

Absolvenții de la Rensselaer Polytechnic Institute câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $102K vs $74K.

Cât costă școlarizarea la Rensselaer Polytechnic Institute vs Connecticut?

Taxa de școlarizare afișată este de $67,976 pe an la Rensselaer Polytechnic Institute și $44,004 pe an la Connecticut.

Ce scor SAT este necesar pentru Rensselaer Polytechnic Institute sau Connecticut?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1456 la Rensselaer Polytechnic Institute și 1340 la Connecticut; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Rensselaer Polytechnic Institute sau Connecticut?

Connecticut este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #501-600 pentru Rensselaer Polytechnic Institute vs #301-400 pentru Connecticut.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Rensselaer Polytechnic Institute sau Connecticut?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $50,402 la Rensselaer Polytechnic Institute și $21,535 la Connecticut.

Compară Rensselaer Polytechnic Institute cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.