University of Rhode Island
KINGSTON, RI
University of Illinois Urbana-Champaign
CHAMPAIGN, ILLINOIS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Rhode Island vs Illinois Urbana-Champaign - comparație de universități din SUA

University of Rhode Island
RHODE ISLAND
Kingston, RI
Clasament mondial · ARWU#801-900
Admitere72.2%
Mediana SAT1160
Rata de absolvire73.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$70K
University of Illinois Urbana-Champaign
ILLINOIS URBANA-CHAMPAIGN
Champaign, Illinois
Clasament mondial · ARWU#55
Admitere42.37%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Rhode Island University of Illinois Urbana-Champaign
#801-900 Clasament mondial · ARWU #55
- Clasament · THE #46
72.2% Rata de admitere 42.37%
1160 Mediana SAT 1470
73.3% Rata de absolvire 85.1%
14,466 Număr de studenți 59,238

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

72.2% Rata de admitere 42.37%
16.4% Rata de înscriere (yield) 28.8%
1160 Mediana SAT 1470
3.65 GPA mediu -
28,021 Număr de candidaturi 73,742
1.2% Studenți internaționali 14.9%
$70K Mediana veniturilor · 10 ani $81K
$44K Venituri, 25% inferior · 10 ani $55K
$102K Venituri top 25% · 10 ani $117K
73.3% Rata de absolvire 85.1%
85% Rata de retenție 94.8%
$22,250 Mediana datoriilor $19,500
$38,398 Taxă de școlarizare · an $38,400
$17,595 Pachet mediu de ajutor financiar $23,217
57% % din nevoi acoperite 0.8%
$42,945 Datorie medie la absolvire $22,395
$65 Taxă de candidatură $50
$26,565 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $5,836
Pe scurt
Illinois Urbana-Champaign este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi57% vs 0.8%
Datorie la absolvire$42,945 vs $22,395
Yield16.4% vs 28.8%

Verdictul din date

Este mai greu de obținut un loc acolo unde pragul e mai ridicat: Illinois Urbana-Champaign admite 42.4%, Rhode Island admite 72.2%.

Ponderea studenților internaționali diferă puternic: 14.9% (Illinois Urbana-Champaign) față de 1.2% (Rhode Island).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $26,565 (Rhode Island) și $5,836 (Illinois Urbana-Champaign).

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Illinois Urbana-Champaign pornește de la $57,284 față de $54,758 și ajunge la $34,067 față de $37,163 (Rhode Island).

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Illinois Urbana-Champaign este mai selectivă dintre cele două (42.37% vs 72.2% rată de admitere). Illinois Urbana-Champaign ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#801-900 vs #55). Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($81K vs $70K). Rhode Island are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,398 vs $38,400 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Rhode Island pentru: taxă de școlarizare mai mică.

Alege Illinois Urbana-Champaign pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Illinois Urbana-Champaign este mai selectivă (42.37% vs 72.2% rată de admitere); Illinois Urbana-Champaign are o mediană SAT mai mare (1470 vs 1160).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($81K vs $70K); Illinois Urbana-Champaign are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (85.1% vs 73.3%).

Costuri și ajutor financiar

Rhode Island are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,398 vs $38,400); Illinois Urbana-Champaign oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($23,217 vs $17,595).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kRhode IslandIllinois Urbana-Champaign TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Rhode Island și Illinois Urbana-Champaign sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Rhode Island Illinois Urbana-Champaign
Clasament mondial · ARWU#801-900#55
Clasament · THE-#46
Rata de admitere72.2%42.37%
Rata de înscriere (yield)16.4%28.8%
Mediana SAT11601470
GPA mediu3.65-
Număr de candidaturi28,02173,742
Studenți internaționali1.2%14.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$70K$81K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$44K$55K
Venituri top 25% · 10 ani$102K$117K
Rata de absolvire73.3%85.1%
Rata de retenție85%94.8%
Mediana datoriilor$22,250$19,500
Taxă de școlarizare · an$38,398$38,400
Pachet mediu de ajutor financiar$17,595$23,217
% din nevoi acoperite57%0.8%
Datorie medie la absolvire$42,945$22,395
Taxă de candidatură$65$50
Număr de studenți14,46659,238

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Rhode Island sau la Illinois Urbana-Champaign?

Este mai greu să intri la Illinois Urbana-Champaign. Rhode Island admite 72.2% dintre candidați, iar Illinois Urbana-Champaign - 42.37%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Rhode Island sau de la Illinois Urbana-Champaign?

Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $81K vs $70K.

Cât costă școlarizarea la Rhode Island vs Illinois Urbana-Champaign?

Taxa de școlarizare afișată este de $38,398 pe an la Rhode Island și $38,400 pe an la Illinois Urbana-Champaign.

Ce scor SAT este necesar pentru Rhode Island sau Illinois Urbana-Champaign?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1160 la Rhode Island și 1470 la Illinois Urbana-Champaign; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Rhode Island sau Illinois Urbana-Champaign?

Illinois Urbana-Champaign este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #801-900 pentru Rhode Island vs #55 pentru Illinois Urbana-Champaign.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Rhode Island sau Illinois Urbana-Champaign?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $17,595 la Rhode Island și $23,217 la Illinois Urbana-Champaign.

Compară Rhode Island cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.