University of Rochester
ROCHESTER, NY
University of Connecticut
STORRS, CT
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Rochester vs Connecticut - comparație de universități din SUA

University of Rochester
ROCHESTER
Rochester, NY
Clasament mondial · ARWU#151-200
Admitere40.08%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$79K
University of Connecticut
CONNECTICUT
Storrs, CT
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere52.39%
Mediana SAT1340
Rata de absolvire83.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$74K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Rochester University of Connecticut
#151-200 Clasament mondial · ARWU #301-400
#127 Clasament · THE -
40.08% Rata de admitere 52.39%
1470 Mediana SAT 1340
85.4% Rata de absolvire 83.3%
11,946 Număr de studenți 28,306

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

40.08% Rata de admitere 52.39%
15.4% Rata de înscriere (yield) 15.4%
1470 Mediana SAT 1340
3.72 GPA mediu -
21,384 Număr de candidaturi 55,479
22.1% Studenți internaționali 7.4%
$79K Mediana veniturilor · 10 ani $74K
$50K Venituri, 25% inferior · 10 ani $50K
$117K Venituri top 25% · 10 ani $109K
85.4% Rata de absolvire 83.3%
90.7% Rata de retenție 92%
$21,000 Mediana datoriilor $21,500
$70,284 Taxă de școlarizare · an $44,004
$60,879 Pachet mediu de ajutor financiar $21,535
96.1% % din nevoi acoperite 61.6%
$32,304 Datorie medie la absolvire $28,506
$50 Taxă de candidatură $80
$41,269 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $17,282
Pe scurt
Rochester este în frunte la 7 din 11 indicatori măsurați
Ajutor financiar$60,879 vs $21,535
Taxă de școlarizare$70,284 vs $44,004
% din nevoi96.1% vs 61.6%

Verdictul din date

Este mai greu de obținut un loc acolo unde pragul e mai ridicat: Rochester admite 40.1%, Connecticut admite 52.4%.

Ponderea studenților internaționali diferă puternic: 22.1% (Rochester) față de 7.4% (Connecticut).

Pentru un candidat din afara SUA, diferența este financiară: Rochester acordă studenților străini $41,269 în medie, Connecticut $17,282.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Rochester pornește de la $93,614 față de $64,100 și ajunge la $32,735 față de $42,565 (Connecticut).

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Rochester este mai selectivă dintre cele două (40.08% vs 52.39% rată de admitere). Rochester ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#151-200 vs #301-400). Absolvenții de la Rochester au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($79K vs $74K). Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $70,284 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Rochester pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Alege Connecticut pentru: retenție mai mare, taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Rochester este mai selectivă (40.08% vs 52.39% rată de admitere); Rochester are o mediană SAT mai mare (1470 vs 1340).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Rochester au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($79K vs $74K); Rochester are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (85.4% vs 83.3%).

Costuri și ajutor financiar

Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $70,284); Rochester oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($60,879 vs $21,535).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kRochesterConnecticut TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Rochester și Connecticut sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Rochester Connecticut
Clasament mondial · ARWU#151-200#301-400
Clasament · THE#127-
Rata de admitere40.08%52.39%
Rata de înscriere (yield)15.4%15.4%
Mediana SAT14701340
GPA mediu3.72-
Număr de candidaturi21,38455,479
Studenți internaționali22.1%7.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$79K$74K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$50K$50K
Venituri top 25% · 10 ani$117K$109K
Rata de absolvire85.4%83.3%
Rata de retenție90.7%92%
Mediana datoriilor$21,000$21,500
Taxă de școlarizare · an$70,284$44,004
Pachet mediu de ajutor financiar$60,879$21,535
% din nevoi acoperite96.1%61.6%
Datorie medie la absolvire$32,304$28,506
Taxă de candidatură$50$80
Număr de studenți11,94628,306

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Rochester sau la Connecticut?

Este mai greu să intri la Rochester. Rochester admite 40.08% dintre candidați, iar Connecticut - 52.39%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Rochester sau de la Connecticut?

Absolvenții de la Rochester câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $79K vs $74K.

Cât costă școlarizarea la Rochester vs Connecticut?

Taxa de școlarizare afișată este de $70,284 pe an la Rochester și $44,004 pe an la Connecticut.

Ce scor SAT este necesar pentru Rochester sau Connecticut?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1470 la Rochester și 1340 la Connecticut; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Rochester sau Connecticut?

Rochester este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #151-200 pentru Rochester vs #301-400 pentru Connecticut.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Rochester sau Connecticut?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $60,879 la Rochester și $21,535 la Connecticut.

Compară Rochester cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.