University of Rochester
ROCHESTER, NY
Rice University
HOUSTON, TX
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Rochester vs Rice - comparație de universități din SUA

University of Rochester
ROCHESTER
Rochester, NY
Clasament mondial · ARWU#151-200
Admitere40.08%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$79K
Rice University
RICE
Houston, TX
Clasament mondial · ARWU#101-150
Admitere8%
Mediana SAT1540
Rata de absolvire94.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$90K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Rochester Rice University
#151-200 Clasament mondial · ARWU #101-150
#127 Clasament · THE -
40.08% Rata de admitere 8%
1470 Mediana SAT 1540
85.4% Rata de absolvire 94.6%
11,946 Număr de studenți 8,961

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

40.08% Rata de admitere 8%
15.4% Rata de înscriere (yield) 44.2%
1470 Mediana SAT 1540
3.72 GPA mediu -
21,384 Număr de candidaturi 32,473
22.1% Studenți internaționali 13%
$79K Mediana veniturilor · 10 ani $90K
$50K Venituri, 25% inferior · 10 ani $63K
$117K Venituri top 25% · 10 ani $144K
85.4% Rata de absolvire 94.6%
90.7% Rata de retenție 97.4%
$21,000 Mediana datoriilor $11,000
$70,284 Taxă de școlarizare · an $67,497
$60,879 Pachet mediu de ajutor financiar $69,040
96.1% % din nevoi acoperite 100%
$32,304 Datorie medie la absolvire $28,418
$50 Taxă de candidatură $75
$41,269 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $76,332
Pe scurt
Rice este în frunte la 11 din 11 indicatori măsurați
Admitere40.08% vs 8%
Yield15.4% vs 44.2%
Datorii$21,000 vs $11,000

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Rice: 8% față de 40.1% (Rochester).

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Rochester: 22.1% dintre studenți față de 13% (Rice).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $76,332 (Rice) și $41,269 (Rochester).

Diferența de salariu median după un deceniu este în favoarea lui Rice: $90K față de $79K.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Rice este mai selectivă dintre cele două (8% vs 40.08% rată de admitere). Rice ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#151-200 vs #101-150). Absolvenții de la Rice au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($90K vs $79K). Rice are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($67,497 vs $70,284 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Rice pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Rice este mai selectivă (8% vs 40.08% rată de admitere); Rice are o mediană SAT mai mare (1540 vs 1470).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Rice au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($90K vs $79K); Rice are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (94.6% vs 85.4%).

Costuri și ajutor financiar

Rice are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($67,497 vs $70,284); Rice oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($69,040 vs $60,879).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kRochesterRice TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Rochester și Rice sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Rochester Rice
Clasament mondial · ARWU#151-200#101-150
Clasament · THE#127-
Rata de admitere40.08%8%
Rata de înscriere (yield)15.4%44.2%
Mediana SAT14701540
GPA mediu3.72-
Număr de candidaturi21,38432,473
Studenți internaționali22.1%13%
Mediana veniturilor · 10 ani$79K$90K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$50K$63K
Venituri top 25% · 10 ani$117K$144K
Rata de absolvire85.4%94.6%
Rata de retenție90.7%97.4%
Mediana datoriilor$21,000$11,000
Taxă de școlarizare · an$70,284$67,497
Pachet mediu de ajutor financiar$60,879$69,040
% din nevoi acoperite96.1%100%
Datorie medie la absolvire$32,304$28,418
Taxă de candidatură$50$75
Număr de studenți11,9468,961

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Rochester sau la Rice?

Este mai greu să intri la Rice. Rochester admite 40.08% dintre candidați, iar Rice - 8%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Rochester sau de la Rice?

Absolvenții de la Rice câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $90K vs $79K.

Cât costă școlarizarea la Rochester vs Rice?

Taxa de școlarizare afișată este de $70,284 pe an la Rochester și $67,497 pe an la Rice.

Ce scor SAT este necesar pentru Rochester sau Rice?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1470 la Rochester și 1540 la Rice; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Rochester sau Rice?

Rice este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #151-200 pentru Rochester vs #101-150 pentru Rice.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Rochester sau Rice?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $60,879 la Rochester și $69,040 la Rice.

Compară Rochester cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.