University of Southern California
LOS ANGELES, CA
University of Connecticut
STORRS, CT
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Southern California vs Connecticut - comparație de universități din SUA

University of Southern California
SOUTHERN CALIFORNIA
Los Angeles, CA
Clasament mondial · ARWU#62
Admitere9.81%
Mediana SAT1495
Rata de absolvire91.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$92K
University of Connecticut
CONNECTICUT
Storrs, CT
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere52.39%
Mediana SAT1340
Rata de absolvire83.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$74K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Southern California University of Connecticut
#62 Clasament mondial · ARWU #301-400
#72 Clasament · THE -
9.81% Rata de admitere 52.39%
1495 Mediana SAT 1340
91.8% Rata de absolvire 83.3%
46,566 Număr de studenți 28,306

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

9.81% Rata de admitere 52.39%
43.3% Rata de înscriere (yield) 15.4%
1495 Mediana SAT 1340
3.80 GPA mediu -
82,027 Număr de candidaturi 55,479
13.2% Studenți internaționali 7.4%
$92K Mediana veniturilor · 10 ani $74K
$59K Venituri, 25% inferior · 10 ani $50K
$141K Venituri top 25% · 10 ani $109K
91.8% Rata de absolvire 83.3%
95.6% Rata de retenție 92%
$18,000 Mediana datoriilor $21,500
$68,687 Taxă de școlarizare · an $44,004
$71,169 Pachet mediu de ajutor financiar $21,535
99.3% % din nevoi acoperite 61.6%
$27,678 Datorie medie la absolvire $28,506
$85 Taxă de candidatură $80
$25,384 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $17,282
Pe scurt
Southern California este în frunte la 10 din 11 indicatori măsurați
Admitere9.81% vs 52.39%
Ajutor financiar$71,169 vs $21,535
Yield43.3% vs 15.4%

Verdictul din date

Sunt două admiteri diferite: Southern California admite 9.8% dintre cereri, Connecticut admite 52.4%.

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Southern California: 13.2% dintre studenți față de 7.4% (Connecticut).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $25,384 (Southern California) și $17,282 (Connecticut).

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Southern California pornește de la $89,087 față de $64,100 și ajunge la $17,918 față de $42,565 (Connecticut).

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Southern California este mai selectivă dintre cele două (9.81% vs 52.39% rată de admitere). Southern California ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#62 vs #301-400). Absolvenții de la Southern California au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($92K vs $74K). Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $68,687 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Southern California pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Alege Connecticut pentru: taxă de școlarizare mai mică.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Southern California este mai selectivă (9.81% vs 52.39% rată de admitere); Southern California are o mediană SAT mai mare (1495 vs 1340).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Southern California au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($92K vs $74K); Southern California are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (91.8% vs 83.3%).

Costuri și ajutor financiar

Connecticut are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($44,004 vs $68,687); Southern California oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($71,169 vs $21,535).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kSouthern CaliforniaConnecticut TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Southern California și Connecticut sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Southern California Connecticut
Clasament mondial · ARWU#62#301-400
Clasament · THE#72-
Rata de admitere9.81%52.39%
Rata de înscriere (yield)43.3%15.4%
Mediana SAT14951340
GPA mediu3.80-
Număr de candidaturi82,02755,479
Studenți internaționali13.2%7.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$92K$74K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$59K$50K
Venituri top 25% · 10 ani$141K$109K
Rata de absolvire91.8%83.3%
Rata de retenție95.6%92%
Mediana datoriilor$18,000$21,500
Taxă de școlarizare · an$68,687$44,004
Pachet mediu de ajutor financiar$71,169$21,535
% din nevoi acoperite99.3%61.6%
Datorie medie la absolvire$27,678$28,506
Taxă de candidatură$85$80
Număr de studenți46,56628,306

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Southern California sau la Connecticut?

Este mai greu să intri la Southern California. Southern California admite 9.81% dintre candidați, iar Connecticut - 52.39%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Southern California sau de la Connecticut?

Absolvenții de la Southern California câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $92K vs $74K.

Cât costă școlarizarea la Southern California vs Connecticut?

Taxa de școlarizare afișată este de $68,687 pe an la Southern California și $44,004 pe an la Connecticut.

Ce scor SAT este necesar pentru Southern California sau Connecticut?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1495 la Southern California și 1340 la Connecticut; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Southern California sau Connecticut?

Southern California este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #62 pentru Southern California vs #301-400 pentru Connecticut.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Southern California sau Connecticut?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $71,169 la Southern California și $21,535 la Connecticut.

Compară Southern California cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.