Stanford University
STANFORD, CA
University of Illinois Urbana-Champaign
CHAMPAIGN, ILLINOIS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Stanford vs Illinois Urbana-Champaign - comparație de universități din SUA

Stanford University
STANFORD
Stanford, CA
Clasament mondial · ARWU#2
Admitere3.8%
Mediana SAT1550
Rata de absolvire91.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$124K
University of Illinois Urbana-Champaign
ILLINOIS URBANA-CHAMPAIGN
Champaign, Illinois
Clasament mondial · ARWU#55
Admitere42.37%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Stanford University University of Illinois Urbana-Champaign
#2 Clasament mondial · ARWU #55
#6 Clasament · THE #46
3.8% Rata de admitere 42.37%
1550 Mediana SAT 1470
91.9% Rata de absolvire 85.1%
18,121 Număr de studenți 59,238

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

3.8% Rata de admitere 42.37%
79.9% Rata de înscriere (yield) 28.8%
1550 Mediana SAT 1470
3.94 GPA mediu -
60,646 Număr de candidaturi 73,742
13.1% Studenți internaționali 14.9%
$124K Mediana veniturilor · 10 ani $81K
$73K Venituri, 25% inferior · 10 ani $55K
$220K Venituri top 25% · 10 ani $117K
91.9% Rata de absolvire 85.1%
97.5% Rata de retenție 94.8%
$12,000 Mediana datoriilor $19,500
$68,574 Taxă de școlarizare · an $38,400
$77,279 Pachet mediu de ajutor financiar $23,217
100% % din nevoi acoperite 0.8%
$28,507 Datorie medie la absolvire $22,395
$100 Taxă de candidatură $50
$85,424 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $5,836
Pe scurt
Stanford este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi100% vs 0.8%
Admitere3.8% vs 42.37%
Ajutor financiar$77,279 vs $23,217

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Stanford: 3.8% față de 42.4% (Illinois Urbana-Champaign).

Cea care susține real studenții străini este Stanford ($85,424 în medie), în timp ce Illinois Urbana-Champaign se oprește la $5,836.

Cea care pare mai scumpă ajunge, în practică, mai ieftină: Stanford costă $97,545 față de $57,284 (Illinois Urbana-Champaign), dar după ajutorul mediu rămân $20,266 față de $34,067.

Diferența de salariu median după un deceniu este în favoarea lui Stanford: $124K față de $81K.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Stanford este mai selectivă dintre cele două (3.8% vs 42.37% rată de admitere). Stanford ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#2 vs #55). Absolvenții de la Stanford au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($124K vs $81K). Illinois Urbana-Champaign are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,400 vs $68,574 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Stanford pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Alege Illinois Urbana-Champaign pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Stanford este mai selectivă (3.8% vs 42.37% rată de admitere); Stanford are o mediană SAT mai mare (1550 vs 1470).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Stanford au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($124K vs $81K); Stanford are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (91.9% vs 85.1%).

Costuri și ajutor financiar

Illinois Urbana-Champaign are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($38,400 vs $68,574); Stanford oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($77,279 vs $23,217).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kStanfordIllinois Urbana-Champaign TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Stanford și Illinois Urbana-Champaign sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Stanford Illinois Urbana-Champaign
Clasament mondial · ARWU#2#55
Clasament · THE#6#46
Rata de admitere3.8%42.37%
Rata de înscriere (yield)79.9%28.8%
Mediana SAT15501470
GPA mediu3.94-
Număr de candidaturi60,64673,742
Studenți internaționali13.1%14.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$124K$81K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$73K$55K
Venituri top 25% · 10 ani$220K$117K
Rata de absolvire91.9%85.1%
Rata de retenție97.5%94.8%
Mediana datoriilor$12,000$19,500
Taxă de școlarizare · an$68,574$38,400
Pachet mediu de ajutor financiar$77,279$23,217
% din nevoi acoperite100%0.8%
Datorie medie la absolvire$28,507$22,395
Taxă de candidatură$100$50
Număr de studenți18,12159,238

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Stanford sau la Illinois Urbana-Champaign?

Este mai greu să intri la Stanford. Stanford admite 3.8% dintre candidați, iar Illinois Urbana-Champaign - 42.37%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Stanford sau de la Illinois Urbana-Champaign?

Absolvenții de la Stanford câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $124K vs $81K.

Cât costă școlarizarea la Stanford vs Illinois Urbana-Champaign?

Taxa de școlarizare afișată este de $68,574 pe an la Stanford și $38,400 pe an la Illinois Urbana-Champaign.

Ce scor SAT este necesar pentru Stanford sau Illinois Urbana-Champaign?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1550 la Stanford și 1470 la Illinois Urbana-Champaign; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Stanford sau Illinois Urbana-Champaign?

Stanford este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #2 pentru Stanford vs #55 pentru Illinois Urbana-Champaign.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Stanford sau Illinois Urbana-Champaign?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $77,279 la Stanford și $23,217 la Illinois Urbana-Champaign.

Compară Stanford cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.