Stony Brook University
STONY BROOK, NY
Duke University
DURHAM, NC
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Stony Brook vs Duke - comparație de universități din SUA

Stony Brook University
STONY BROOK
Stony Brook, NY
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere49.04%
Mediana SAT1410
Rata de absolvire75.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K
Duke University
DUKE
Durham, NC
Clasament mondial · ARWU#39
Admitere5.71%
Mediana SAT1548
Rata de absolvire96.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$98K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Stony Brook University Duke University
#301-400 Clasament mondial · ARWU #39
- Clasament · THE #27
49.04% Rata de admitere 5.71%
1410 Mediana SAT 1548
75.6% Rata de absolvire 96.8%
26,689 Număr de studenți 17,499

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

49.04% Rata de admitere 5.71%
14.7% Rata de înscriere (yield) 58.8%
1410 Mediana SAT 1548
- GPA mediu -
55,880 Număr de candidaturi 51,795
10.2% Studenți internaționali 10.6%
$75K Mediana veniturilor · 10 ani $98K
$49K Venituri, 25% inferior · 10 ani $66K
$107K Venituri top 25% · 10 ani $172K
75.6% Rata de absolvire 96.8%
89.7% Rata de retenție 98%
$18,228 Mediana datoriilor $13,000
$32,741 Taxă de școlarizare · an $73,172
$15,261 Pachet mediu de ajutor financiar $72,437
0.6% % din nevoi acoperite 100%
$23,558 Datorie medie la absolvire $27,515
- Taxă de candidatură -
$2,834 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $90,599
Pe scurt
Duke este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi0.6% vs 100%
Admitere49.04% vs 5.71%
Ajutor financiar$15,261 vs $72,437

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Duke: 5.7% față de 49% (Stony Brook).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $90,599 (Duke) și $2,834 (Stony Brook).

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Duke pornește de la $92,955 față de $55,085 și ajunge la $20,518 față de $39,824 (Stony Brook).

Diferența de salariu median după un deceniu este în favoarea lui Duke: $98K față de $75K.

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Duke este mai selectivă dintre cele două (5.71% vs 49.04% rată de admitere). Duke ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#301-400 vs #39). Absolvenții de la Duke au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($98K vs $75K). Stony Brook are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,741 vs $73,172 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Stony Brook pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Duke pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Duke este mai selectivă (5.71% vs 49.04% rată de admitere); Duke are o mediană SAT mai mare (1548 vs 1410).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Duke au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($98K vs $75K); Duke are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (96.8% vs 75.6%).

Costuri și ajutor financiar

Stony Brook are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,741 vs $73,172); Duke oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($72,437 vs $15,261).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kStony BrookDuke TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Stony Brook și Duke sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Stony Brook Duke
Clasament mondial · ARWU#301-400#39
Clasament · THE-#27
Rata de admitere49.04%5.71%
Rata de înscriere (yield)14.7%58.8%
Mediana SAT14101548
GPA mediu--
Număr de candidaturi55,88051,795
Studenți internaționali10.2%10.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K$98K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$49K$66K
Venituri top 25% · 10 ani$107K$172K
Rata de absolvire75.6%96.8%
Rata de retenție89.7%98%
Mediana datoriilor$18,228$13,000
Taxă de școlarizare · an$32,741$73,172
Pachet mediu de ajutor financiar$15,261$72,437
% din nevoi acoperite0.6%100%
Datorie medie la absolvire$23,558$27,515
Taxă de candidatură--
Număr de studenți26,68917,499

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Stony Brook sau la Duke?

Este mai greu să intri la Duke. Stony Brook admite 49.04% dintre candidați, iar Duke - 5.71%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Stony Brook sau de la Duke?

Absolvenții de la Duke câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $98K vs $75K.

Cât costă școlarizarea la Stony Brook vs Duke?

Taxa de școlarizare afișată este de $32,741 pe an la Stony Brook și $73,172 pe an la Duke.

Ce scor SAT este necesar pentru Stony Brook sau Duke?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1410 la Stony Brook și 1548 la Duke; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Stony Brook sau Duke?

Duke este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #301-400 pentru Stony Brook vs #39 pentru Duke.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Stony Brook sau Duke?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $15,261 la Stony Brook și $72,437 la Duke.

Compară Stony Brook cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.