Stony Brook University
STONY BROOK, NY
University of Kansas
LAWRENCE, KS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Stony Brook vs Kansas - comparație de universități din SUA

Stony Brook University
STONY BROOK
Stony Brook, NY
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere49.04%
Mediana SAT1410
Rata de absolvire75.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K
University of Kansas
KANSAS
Lawrence, KS
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere93.48%
Mediana SAT1190
Rata de absolvire68.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$62K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Stony Brook University University of Kansas
#301-400 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
49.04% Rata de admitere 93.48%
1410 Mediana SAT 1190
75.6% Rata de absolvire 68.8%
26,689 Număr de studenți 29,792

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

49.04% Rata de admitere 93.48%
14.7% Rata de înscriere (yield) 25.5%
1410 Mediana SAT 1190
- GPA mediu 3.68
55,880 Număr de candidaturi 22,363
10.2% Studenți internaționali 3.1%
$75K Mediana veniturilor · 10 ani $62K
$49K Venituri, 25% inferior · 10 ani $40K
$107K Venituri top 25% · 10 ani $88K
75.6% Rata de absolvire 68.8%
89.7% Rata de retenție 86%
$18,228 Mediana datoriilor $21,000
$32,741 Taxă de școlarizare · an $30,432
$15,261 Pachet mediu de ajutor financiar $19,700
0.6% % din nevoi acoperite 78.6%
$23,558 Datorie medie la absolvire $27,212
- Taxă de candidatură $40
$2,834 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $11,164
Pe scurt
Stony Brook este în frunte la 7 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi0.6% vs 78.6%
Admitere49.04% vs 93.48%
Yield14.7% vs 25.5%

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Stony Brook: 49% față de 93.5% (Kansas).

Ponderea studenților internaționali diferă puternic: 10.2% (Stony Brook) față de 3.1% (Kansas).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $11,164 (Kansas) și $2,834 (Stony Brook).

Cel mai mare salariu median la zece ani de la înscriere este la Stony Brook: $75K față de $62K.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Stony Brook este mai selectivă dintre cele două (49.04% vs 93.48% rată de admitere). Absolvenții de la Stony Brook au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($75K vs $62K). Kansas are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($30,432 vs $32,741 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Stony Brook pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Alege Kansas pentru: taxă de școlarizare mai mică, pachet de ajutor financiar mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Stony Brook este mai selectivă (49.04% vs 93.48% rată de admitere); Stony Brook are o mediană SAT mai mare (1410 vs 1190).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Stony Brook au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($75K vs $62K); Stony Brook are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (75.6% vs 68.8%).

Costuri și ajutor financiar

Kansas are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($30,432 vs $32,741); Kansas oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($19,700 vs $15,261).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kStony BrookKansas TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Stony Brook și Kansas sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Stony Brook Kansas
Clasament mondial · ARWU#301-400#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere49.04%93.48%
Rata de înscriere (yield)14.7%25.5%
Mediana SAT14101190
GPA mediu-3.68
Număr de candidaturi55,88022,363
Studenți internaționali10.2%3.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K$62K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$49K$40K
Venituri top 25% · 10 ani$107K$88K
Rata de absolvire75.6%68.8%
Rata de retenție89.7%86%
Mediana datoriilor$18,228$21,000
Taxă de școlarizare · an$32,741$30,432
Pachet mediu de ajutor financiar$15,261$19,700
% din nevoi acoperite0.6%78.6%
Datorie medie la absolvire$23,558$27,212
Taxă de candidatură-$40
Număr de studenți26,68929,792

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Stony Brook sau la Kansas?

Este mai greu să intri la Stony Brook. Stony Brook admite 49.04% dintre candidați, iar Kansas - 93.48%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Stony Brook sau de la Kansas?

Absolvenții de la Stony Brook câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $75K vs $62K.

Cât costă școlarizarea la Stony Brook vs Kansas?

Taxa de școlarizare afișată este de $32,741 pe an la Stony Brook și $30,432 pe an la Kansas.

Ce scor SAT este necesar pentru Stony Brook sau Kansas?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1410 la Stony Brook și 1190 la Kansas; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Stony Brook sau Kansas?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $15,261 la Stony Brook și $19,700 la Kansas.

Compară Stony Brook cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.