Stony Brook University
STONY BROOK, NY
University of Rochester
ROCHESTER, NY
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Stony Brook vs Rochester - comparație de universități din SUA

Stony Brook University
STONY BROOK
Stony Brook, NY
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere49.04%
Mediana SAT1410
Rata de absolvire75.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K
University of Rochester
ROCHESTER
Rochester, NY
Clasament mondial · ARWU#151-200
Admitere40.08%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$79K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Stony Brook University University of Rochester
#301-400 Clasament mondial · ARWU #151-200
- Clasament · THE #127
49.04% Rata de admitere 40.08%
1410 Mediana SAT 1470
75.6% Rata de absolvire 85.4%
26,689 Număr de studenți 11,946

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

49.04% Rata de admitere 40.08%
14.7% Rata de înscriere (yield) 15.4%
1410 Mediana SAT 1470
- GPA mediu 3.72
55,880 Număr de candidaturi 21,384
10.2% Studenți internaționali 22.1%
$75K Mediana veniturilor · 10 ani $79K
$49K Venituri, 25% inferior · 10 ani $50K
$107K Venituri top 25% · 10 ani $117K
75.6% Rata de absolvire 85.4%
89.7% Rata de retenție 90.7%
$18,228 Mediana datoriilor $21,000
$32,741 Taxă de școlarizare · an $70,284
$15,261 Pachet mediu de ajutor financiar $60,879
0.6% % din nevoi acoperite 96.1%
$23,558 Datorie medie la absolvire $32,304
- Taxă de candidatură $50
$2,834 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $41,269
Pe scurt
Rochester este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi0.6% vs 96.1%
Ajutor financiar$15,261 vs $60,879
Taxă de școlarizare$32,741 vs $70,284

Verdictul din date

Este mai greu de obținut un loc acolo unde pragul e mai ridicat: Rochester admite 40.1%, Stony Brook admite 49%.

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Rochester: 22.1% dintre studenți față de 10.2% (Stony Brook).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $41,269 (Rochester) și $2,834 (Stony Brook).

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Rochester pornește de la $93,614 față de $55,085 și ajunge la $32,735 față de $39,824 (Stony Brook).

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Rochester este mai selectivă dintre cele două (40.08% vs 49.04% rată de admitere). Rochester ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#301-400 vs #151-200). Absolvenții de la Rochester au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($79K vs $75K). Stony Brook are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,741 vs $70,284 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Stony Brook pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Rochester pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Rochester este mai selectivă (40.08% vs 49.04% rată de admitere); Rochester are o mediană SAT mai mare (1470 vs 1410).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Rochester au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($79K vs $75K); Rochester are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (85.4% vs 75.6%).

Costuri și ajutor financiar

Stony Brook are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,741 vs $70,284); Rochester oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($60,879 vs $15,261).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kStony BrookRochester TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Stony Brook și Rochester sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Stony Brook Rochester
Clasament mondial · ARWU#301-400#151-200
Clasament · THE-#127
Rata de admitere49.04%40.08%
Rata de înscriere (yield)14.7%15.4%
Mediana SAT14101470
GPA mediu-3.72
Număr de candidaturi55,88021,384
Studenți internaționali10.2%22.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K$79K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$49K$50K
Venituri top 25% · 10 ani$107K$117K
Rata de absolvire75.6%85.4%
Rata de retenție89.7%90.7%
Mediana datoriilor$18,228$21,000
Taxă de școlarizare · an$32,741$70,284
Pachet mediu de ajutor financiar$15,261$60,879
% din nevoi acoperite0.6%96.1%
Datorie medie la absolvire$23,558$32,304
Taxă de candidatură-$50
Număr de studenți26,68911,946

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Stony Brook sau la Rochester?

Este mai greu să intri la Rochester. Stony Brook admite 49.04% dintre candidați, iar Rochester - 40.08%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Stony Brook sau de la Rochester?

Absolvenții de la Rochester câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $79K vs $75K.

Cât costă școlarizarea la Stony Brook vs Rochester?

Taxa de școlarizare afișată este de $32,741 pe an la Stony Brook și $70,284 pe an la Rochester.

Ce scor SAT este necesar pentru Stony Brook sau Rochester?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1410 la Stony Brook și 1470 la Rochester; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Stony Brook sau Rochester?

Rochester este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #301-400 pentru Stony Brook vs #151-200 pentru Rochester.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Stony Brook sau Rochester?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $15,261 la Stony Brook și $60,879 la Rochester.

Compară Stony Brook cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.