University of Texas Rio Grande Valley
EDINBURG, TEXAS
University of Illinois Urbana-Champaign
CHAMPAIGN, ILLINOIS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Texas Rio Grande Valley vs Illinois Urbana-Champaign - comparație de universități din SUA

University of Texas Rio Grande Valley
TEXAS RIO GRANDE VALLEY
Edinburg, Texas
Clasament mondial · ARWU#801-900
Admitere94.2%
Mediana SAT985
Rata de absolvire50.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$50K
University of Illinois Urbana-Champaign
ILLINOIS URBANA-CHAMPAIGN
Champaign, Illinois
Clasament mondial · ARWU#55
Admitere42.37%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Texas Rio Grande Valley University of Illinois Urbana-Champaign
#801-900 Clasament mondial · ARWU #55
- Clasament · THE #46
94.2% Rata de admitere 42.37%
985 Mediana SAT 1470
50.9% Rata de absolvire 85.1%
31,864 Număr de studenți 59,238

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

94.2% Rata de admitere 42.37%
55.4% Rata de înscriere (yield) 28.8%
985 Mediana SAT 1470
- GPA mediu -
12,137 Număr de candidaturi 73,742
1.7% Studenți internaționali 14.9%
$50K Mediana veniturilor · 10 ani $81K
$29K Venituri, 25% inferior · 10 ani $55K
$67K Venituri top 25% · 10 ani $117K
50.9% Rata de absolvire 85.1%
78.9% Rata de retenție 94.8%
$12,950 Mediana datoriilor $19,500
$22,287 Taxă de școlarizare · an $38,400
$11,242 Pachet mediu de ajutor financiar $23,217
72% % din nevoi acoperite 0.8%
$14,589 Datorie medie la absolvire $22,395
- Taxă de candidatură $50
$6,258 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $5,836
Pe scurt
Illinois Urbana-Champaign este în frunte la 6 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi72% vs 0.8%
Admitere94.2% vs 42.37%
Ajutor financiar$11,242 vs $23,217

Verdictul din date

Illinois Urbana-Champaign admite 42.4% dintre candidați, în timp ce Texas Rio Grande Valley admite 94.2%.

Un mediu mai internațional se găsește la Illinois Urbana-Champaign (14.9% studenți străini) decât la Texas Rio Grande Valley (1.7%).

Pe hârtie, opțiunea mai ieftină este Texas Rio Grande Valley: $22,287 față de $38,400, adică $16,113 mai puțin pe an.

Cel mai mare salariu median la zece ani de la înscriere este la Illinois Urbana-Champaign: $81K față de $50K.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Illinois Urbana-Champaign este mai selectivă dintre cele două (42.37% vs 94.2% rată de admitere). Illinois Urbana-Champaign ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#801-900 vs #55). Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($81K vs $50K). Texas Rio Grande Valley are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($22,287 vs $38,400 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Texas Rio Grande Valley pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Illinois Urbana-Champaign pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Illinois Urbana-Champaign este mai selectivă (42.37% vs 94.2% rată de admitere); Illinois Urbana-Champaign are o mediană SAT mai mare (1470 vs 985).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($81K vs $50K); Illinois Urbana-Champaign are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (85.1% vs 50.9%).

Costuri și ajutor financiar

Texas Rio Grande Valley are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($22,287 vs $38,400); Illinois Urbana-Champaign oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($23,217 vs $11,242).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kTexas Rio Grande ValleyIllinois Urbana-Champaign TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Texas Rio Grande Valley și Illinois Urbana-Champaign sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Texas Rio Grande Valley Illinois Urbana-Champaign
Clasament mondial · ARWU#801-900#55
Clasament · THE-#46
Rata de admitere94.2%42.37%
Rata de înscriere (yield)55.4%28.8%
Mediana SAT9851470
GPA mediu--
Număr de candidaturi12,13773,742
Studenți internaționali1.7%14.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$50K$81K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$29K$55K
Venituri top 25% · 10 ani$67K$117K
Rata de absolvire50.9%85.1%
Rata de retenție78.9%94.8%
Mediana datoriilor$12,950$19,500
Taxă de școlarizare · an$22,287$38,400
Pachet mediu de ajutor financiar$11,242$23,217
% din nevoi acoperite72%0.8%
Datorie medie la absolvire$14,589$22,395
Taxă de candidatură-$50
Număr de studenți31,86459,238

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Texas Rio Grande Valley sau la Illinois Urbana-Champaign?

Este mai greu să intri la Illinois Urbana-Champaign. Texas Rio Grande Valley admite 94.2% dintre candidați, iar Illinois Urbana-Champaign - 42.37%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Texas Rio Grande Valley sau de la Illinois Urbana-Champaign?

Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $81K vs $50K.

Cât costă școlarizarea la Texas Rio Grande Valley vs Illinois Urbana-Champaign?

Taxa de școlarizare afișată este de $22,287 pe an la Texas Rio Grande Valley și $38,400 pe an la Illinois Urbana-Champaign.

Ce scor SAT este necesar pentru Texas Rio Grande Valley sau Illinois Urbana-Champaign?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 985 la Texas Rio Grande Valley și 1470 la Illinois Urbana-Champaign; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Texas Rio Grande Valley sau Illinois Urbana-Champaign?

Illinois Urbana-Champaign este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #801-900 pentru Texas Rio Grande Valley vs #55 pentru Illinois Urbana-Champaign.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Texas Rio Grande Valley sau Illinois Urbana-Champaign?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $11,242 la Texas Rio Grande Valley și $23,217 la Illinois Urbana-Champaign.

Compară Texas Rio Grande Valley cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.