Tufts University
MEDFORD, MA
Emory University
ATLANTA, GA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Tufts vs Emory - comparație de universități din SUA

Tufts University
TUFTS
Medford, MA
Clasament mondial · ARWU#151-200
Admitere11.49%
Mediana SAT1510
Rata de absolvire93.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$83K
Emory University
EMORY
Atlanta, GA
Clasament mondial · ARWU#101-150
Admitere10.29%
Mediana SAT1510
Rata de absolvire91.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$80K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Tufts University Emory University
#151-200 Clasament mondial · ARWU #101-150
#179 Clasament · THE -
11.49% Rata de admitere 10.29%
1510 Mediana SAT 1510
93.5% Rata de absolvire 91.1%
13,599 Număr de studenți 15,179

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

11.49% Rata de admitere 10.29%
45.5% Rata de înscriere (yield) 40.4%
1510 Mediana SAT 1510
- GPA mediu 3.84
34,432 Număr de candidaturi 34,614
12.5% Studenți internaționali 16.7%
$83K Mediana veniturilor · 10 ani $80K
$47K Venituri, 25% inferior · 10 ani $58K
$132K Venituri top 25% · 10 ani $120K
93.5% Rata de absolvire 91.1%
95.5% Rata de retenție 96%
$16,250 Mediana datoriilor $18,250
$73,616 Taxă de școlarizare · an $68,056
$59,574 Pachet mediu de ajutor financiar $67,329
100% % din nevoi acoperite 99.9%
$25,584 Datorie medie la absolvire $24,562
- Taxă de candidatură $75
$80,079 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $54,457
Pe scurt
Egalitate - 5–5 din 11 indicatori
Ajutor financiar$59,574 vs $67,329
Yield45.5% vs 40.4%
Datorii$16,250 vs $18,250

Verdictul din date

Pentru un candidat din afara SUA, diferența este financiară: Tufts acordă studenților străini $80,079 în medie, Emory $54,457.

Diferența de taxă de școlarizare este de $5,560 pe an: $68,056 (Emory) față de $73,616.

Din punctul de vedere al SAT-ului, este același nivel de candidați: 1510 și 1510.

Ambele acoperă integral necesarul financiar calculat; costul real depinde deci de situația ta, nu de taxa de școlarizare.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Emory este mai selectivă dintre cele două (10.29% vs 11.49% rată de admitere). Emory ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#151-200 vs #101-150). Absolvenții de la Tufts au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($83K vs $80K). Emory are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($68,056 vs $73,616 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Tufts pentru: venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Alege Emory pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, retenție mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Emory este mai selectivă (10.29% vs 11.49% rată de admitere).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Tufts au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($83K vs $80K); Tufts are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (93.5% vs 91.1%).

Costuri și ajutor financiar

Emory are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($68,056 vs $73,616); Emory oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($67,329 vs $59,574).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kTuftsEmory TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Tufts și Emory sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Tufts Emory
Clasament mondial · ARWU#151-200#101-150
Clasament · THE#179-
Rata de admitere11.49%10.29%
Rata de înscriere (yield)45.5%40.4%
Mediana SAT15101510
GPA mediu-3.84
Număr de candidaturi34,43234,614
Studenți internaționali12.5%16.7%
Mediana veniturilor · 10 ani$83K$80K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$47K$58K
Venituri top 25% · 10 ani$132K$120K
Rata de absolvire93.5%91.1%
Rata de retenție95.5%96%
Mediana datoriilor$16,250$18,250
Taxă de școlarizare · an$73,616$68,056
Pachet mediu de ajutor financiar$59,574$67,329
% din nevoi acoperite100%99.9%
Datorie medie la absolvire$25,584$24,562
Taxă de candidatură-$75
Număr de studenți13,59915,179

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Tufts sau la Emory?

Este mai greu să intri la Emory. Tufts admite 11.49% dintre candidați, iar Emory - 10.29%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Tufts sau de la Emory?

Absolvenții de la Tufts câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $83K vs $80K.

Cât costă școlarizarea la Tufts vs Emory?

Taxa de școlarizare afișată este de $73,616 pe an la Tufts și $68,056 pe an la Emory.

Ce scor SAT este necesar pentru Tufts sau Emory?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1510 la Tufts și 1510 la Emory; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Tufts sau Emory?

Emory este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #151-200 pentru Tufts vs #101-150 pentru Emory.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Tufts sau Emory?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $59,574 la Tufts și $67,329 la Emory.

Compară Tufts cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.