Washington University in St. Louis
ST. LOUIS, MO
Rice University
HOUSTON, TX
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Washington University vs Rice - comparație de universități din SUA

Washington University in St. Louis
WASHINGTON UNIVERSITY
St. Louis, MO
Clasament mondial · ARWU#23
Admitere12.1%
Mediana SAT1540
Rata de absolvire94.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$86K
Rice University
RICE
Houston, TX
Clasament mondial · ARWU#101-150
Admitere8%
Mediana SAT1540
Rata de absolvire94.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$90K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Washington University in St. Louis Rice University
#23 Clasament mondial · ARWU #101-150
#69 Clasament · THE -
12.1% Rata de admitere 8%
1540 Mediana SAT 1540
94.3% Rata de absolvire 94.6%
16,357 Număr de studenți 8,961

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

12.1% Rata de admitere 8%
46.7% Rata de înscriere (yield) 44.2%
1540 Mediana SAT 1540
4.19 GPA mediu -
32,754 Număr de candidaturi 32,473
9.4% Studenți internaționali 13%
$86K Mediana veniturilor · 10 ani $90K
$61K Venituri, 25% inferior · 10 ani $63K
$137K Venituri top 25% · 10 ani $144K
94.3% Rata de absolvire 94.6%
95% Rata de retenție 97.4%
$17,500 Mediana datoriilor $11,000
$69,594 Taxă de școlarizare · an $67,497
$75,604 Pachet mediu de ajutor financiar $69,040
100% % din nevoi acoperite 100%
$26,666 Datorie medie la absolvire $28,418
$75 Taxă de candidatură $75
$68,438 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $76,332
Pe scurt
Rice este în frunte la 6 din 11 indicatori măsurați
Datorii$17,500 vs $11,000
Admitere12.1% vs 8%
Ajutor financiar$75,604 vs $69,040

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Rice: 8% față de 12.1% (Washington University).

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Washington University pornește de la $94,289 față de $92,262 și ajunge la $18,685 față de $23,222 (Rice).

Din punctul de vedere al SAT-ului, este același nivel de candidați: 1540 și 1540.

Taxa de școlarizare este practic aceeași ($69,594 față de $67,497), așa că ajutorul financiar, nu prețul afișat, va decide costul.

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Rice este mai selectivă dintre cele două (8% vs 12.1% rată de admitere). Washington University ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#23 vs #101-150). Absolvenții de la Rice au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($90K vs $86K). Rice are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($67,497 vs $69,594 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Washington University pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, pachet de ajutor financiar mai mare, datorii mai mici la absolvire.

Alege Rice pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Rice este mai selectivă (8% vs 12.1% rată de admitere).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Rice au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($90K vs $86K); Rice are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (94.6% vs 94.3%).

Costuri și ajutor financiar

Rice are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($67,497 vs $69,594); Washington University oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($75,604 vs $69,040).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWashington UniversityRice TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Washington University și Rice sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Washington University Rice
Clasament mondial · ARWU#23#101-150
Clasament · THE#69-
Rata de admitere12.1%8%
Rata de înscriere (yield)46.7%44.2%
Mediana SAT15401540
GPA mediu4.19-
Număr de candidaturi32,75432,473
Studenți internaționali9.4%13%
Mediana veniturilor · 10 ani$86K$90K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$61K$63K
Venituri top 25% · 10 ani$137K$144K
Rata de absolvire94.3%94.6%
Rata de retenție95%97.4%
Mediana datoriilor$17,500$11,000
Taxă de școlarizare · an$69,594$67,497
Pachet mediu de ajutor financiar$75,604$69,040
% din nevoi acoperite100%100%
Datorie medie la absolvire$26,666$28,418
Taxă de candidatură$75$75
Număr de studenți16,3578,961

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Washington University sau la Rice?

Este mai greu să intri la Rice. Washington University admite 12.1% dintre candidați, iar Rice - 8%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Washington University sau de la Rice?

Absolvenții de la Rice câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $90K vs $86K.

Cât costă școlarizarea la Washington University vs Rice?

Taxa de școlarizare afișată este de $69,594 pe an la Washington University și $67,497 pe an la Rice.

Ce scor SAT este necesar pentru Washington University sau Rice?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1540 la Washington University și 1540 la Rice; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Washington University sau Rice?

Washington University este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #23 pentru Washington University vs #101-150 pentru Rice.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Washington University sau Rice?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $75,604 la Washington University și $69,040 la Rice.

Compară Washington University cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.