West Virginia University
MORGANTOWN, WEST VIRGINIA
Tufts University
MEDFORD, MA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

West Virginia vs Tufts - comparație de universități din SUA

West Virginia University
WEST VIRGINIA
Morgantown, West Virginia
Clasament mondial · ARWU#501-600
Admitere89%
Mediana SAT1110
Rata de absolvire64.7%
Mediana veniturilor · 10 ani$56K
Tufts University
TUFTS
Medford, MA
Clasament mondial · ARWU#151-200
Admitere11.49%
Mediana SAT1510
Rata de absolvire93.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$83K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

West Virginia University Tufts University
#501-600 Clasament mondial · ARWU #151-200
- Clasament · THE #179
89% Rata de admitere 11.49%
1110 Mediana SAT 1510
64.7% Rata de absolvire 93.5%
23,643 Număr de studenți 13,599

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

89% Rata de admitere 11.49%
26.5% Rata de înscriere (yield) 45.5%
1110 Mediana SAT 1510
3.70 GPA mediu -
20,150 Număr de candidaturi 34,432
1.7% Studenți internaționali 12.5%
$56K Mediana veniturilor · 10 ani $83K
$36K Venituri, 25% inferior · 10 ani $47K
$84K Venituri top 25% · 10 ani $132K
64.7% Rata de absolvire 93.5%
83.4% Rata de retenție 95.5%
$22,500 Mediana datoriilor $16,250
$28,608 Taxă de școlarizare · an $73,616
$16,730 Pachet mediu de ajutor financiar $59,574
63% % din nevoi acoperite 100%
$36,010 Datorie medie la absolvire $25,584
$65 Taxă de candidatură -
$21,636 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $80,079
Pe scurt
Tufts este în frunte la 10 din 11 indicatori măsurați
Admitere89% vs 11.49%
Ajutor financiar$16,730 vs $59,574
Taxă de școlarizare$28,608 vs $73,616

Verdictul din date

West Virginia acceptă majoritatea cererilor primite (89%), în timp ce Tufts respinge marea majoritate (11.5%).

Ponderea studenților internaționali diferă puternic: 12.5% (Tufts) față de 1.7% (West Virginia).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $80,079 (Tufts) și $21,636 (West Virginia).

Pe hârtie, opțiunea mai ieftină este West Virginia: $28,608 față de $73,616, adică $45,008 mai puțin pe an.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Tufts este mai selectivă dintre cele două (11.49% vs 89% rată de admitere). Tufts ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#501-600 vs #151-200). Absolvenții de la Tufts au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($83K vs $56K). West Virginia are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($28,608 vs $73,616 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege West Virginia pentru: taxă de școlarizare mai mică.

Alege Tufts pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Tufts este mai selectivă (11.49% vs 89% rată de admitere); Tufts are o mediană SAT mai mare (1510 vs 1110).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Tufts au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($83K vs $56K); Tufts are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (93.5% vs 64.7%).

Costuri și ajutor financiar

West Virginia are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($28,608 vs $73,616); Tufts oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($59,574 vs $16,730).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWest VirginiaTufts TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; West Virginia și Tufts sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator West Virginia Tufts
Clasament mondial · ARWU#501-600#151-200
Clasament · THE-#179
Rata de admitere89%11.49%
Rata de înscriere (yield)26.5%45.5%
Mediana SAT11101510
GPA mediu3.70-
Număr de candidaturi20,15034,432
Studenți internaționali1.7%12.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$56K$83K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$36K$47K
Venituri top 25% · 10 ani$84K$132K
Rata de absolvire64.7%93.5%
Rata de retenție83.4%95.5%
Mediana datoriilor$22,500$16,250
Taxă de școlarizare · an$28,608$73,616
Pachet mediu de ajutor financiar$16,730$59,574
% din nevoi acoperite63%100%
Datorie medie la absolvire$36,010$25,584
Taxă de candidatură$65-
Număr de studenți23,64313,599

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la West Virginia sau la Tufts?

Este mai greu să intri la Tufts. West Virginia admite 89% dintre candidați, iar Tufts - 11.49%.

Câștigă mai mult absolvenții de la West Virginia sau de la Tufts?

Absolvenții de la Tufts câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $83K vs $56K.

Cât costă școlarizarea la West Virginia vs Tufts?

Taxa de școlarizare afișată este de $28,608 pe an la West Virginia și $73,616 pe an la Tufts.

Ce scor SAT este necesar pentru West Virginia sau Tufts?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1110 la West Virginia și 1510 la Tufts; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - West Virginia sau Tufts?

Tufts este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #501-600 pentru West Virginia vs #151-200 pentru Tufts.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - West Virginia sau Tufts?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $16,730 la West Virginia și $59,574 la Tufts.

Compară West Virginia cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.