University of Wyoming
LARAMIE, WY
University of Connecticut
STORRS, CT
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Wyoming vs Connecticut - comparație de universități din SUA

University of Wyoming
WYOMING
Laramie, WY
Clasament mondial · ARWU#701-800
Admitere96.9%
Mediana SAT1140
Rata de absolvire58.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K
University of Connecticut
CONNECTICUT
Storrs, CT
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere52.39%
Mediana SAT1340
Rata de absolvire83.3%
Mediana veniturilor · 10 ani$74K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Wyoming University of Connecticut
#701-800 Clasament mondial · ARWU #301-400
- Clasament · THE -
96.9% Rata de admitere 52.39%
1140 Mediana SAT 1340
58.8% Rata de absolvire 83.3%
10,813 Număr de studenți 28,306

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

96.9% Rata de admitere 52.39%
23.8% Rata de înscriere (yield) 15.4%
1140 Mediana SAT 1340
3.55 GPA mediu -
6,217 Număr de candidaturi 55,479
1.8% Studenți internaționali 7.4%
$57K Mediana veniturilor · 10 ani $74K
$37K Venituri, 25% inferior · 10 ani $50K
$81K Venituri top 25% · 10 ani $109K
58.8% Rata de absolvire 83.3%
79% Rata de retenție 92%
$18,000 Mediana datoriilor $21,500
$25,015 Taxă de școlarizare · an $44,004
$12,129 Pachet mediu de ajutor financiar $21,535
57.6% % din nevoi acoperite 61.6%
$24,921 Datorie medie la absolvire $28,506
$40 Taxă de candidatură $80
$10,769 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $17,282
Pe scurt
Connecticut este în frunte la 7 din 11 indicatori măsurați
Admitere96.9% vs 52.39%
Ajutor financiar$12,129 vs $21,535
Taxă de școlarizare$25,015 vs $44,004

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Connecticut: 52.4% față de 96.9% (Wyoming).

Un mediu mai internațional se găsește la Connecticut (7.4% studenți străini) decât la Wyoming (1.8%).

Pe hârtie, opțiunea mai ieftină este Wyoming: $25,015 față de $44,004, adică $18,989 mai puțin pe an.

Cel mai mare salariu median la zece ani de la înscriere este la Connecticut: $74K față de $57K.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Connecticut este mai selectivă dintre cele două (52.39% vs 96.9% rată de admitere). Connecticut ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#701-800 vs #301-400). Absolvenții de la Connecticut au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($74K vs $57K). Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $44,004 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Wyoming pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Connecticut pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Connecticut este mai selectivă (52.39% vs 96.9% rată de admitere); Connecticut are o mediană SAT mai mare (1340 vs 1140).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Connecticut au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($74K vs $57K); Connecticut are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (83.3% vs 58.8%).

Costuri și ajutor financiar

Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $44,004); Connecticut oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($21,535 vs $12,129).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWyomingConnecticut TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Wyoming și Connecticut sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Wyoming Connecticut
Clasament mondial · ARWU#701-800#301-400
Clasament · THE--
Rata de admitere96.9%52.39%
Rata de înscriere (yield)23.8%15.4%
Mediana SAT11401340
GPA mediu3.55-
Număr de candidaturi6,21755,479
Studenți internaționali1.8%7.4%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K$74K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$37K$50K
Venituri top 25% · 10 ani$81K$109K
Rata de absolvire58.8%83.3%
Rata de retenție79%92%
Mediana datoriilor$18,000$21,500
Taxă de școlarizare · an$25,015$44,004
Pachet mediu de ajutor financiar$12,129$21,535
% din nevoi acoperite57.6%61.6%
Datorie medie la absolvire$24,921$28,506
Taxă de candidatură$40$80
Număr de studenți10,81328,306

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Wyoming sau la Connecticut?

Este mai greu să intri la Connecticut. Wyoming admite 96.9% dintre candidați, iar Connecticut - 52.39%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Wyoming sau de la Connecticut?

Absolvenții de la Connecticut câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $74K vs $57K.

Cât costă școlarizarea la Wyoming vs Connecticut?

Taxa de școlarizare afișată este de $25,015 pe an la Wyoming și $44,004 pe an la Connecticut.

Ce scor SAT este necesar pentru Wyoming sau Connecticut?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1140 la Wyoming și 1340 la Connecticut; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Wyoming sau Connecticut?

Connecticut este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #701-800 pentru Wyoming vs #301-400 pentru Connecticut.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Wyoming sau Connecticut?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $12,129 la Wyoming și $21,535 la Connecticut.

Compară Wyoming cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.