University of Wyoming
LARAMIE, WY
University of Illinois Urbana-Champaign
CHAMPAIGN, ILLINOIS
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Wyoming vs Illinois Urbana-Champaign - comparație de universități din SUA

University of Wyoming
WYOMING
Laramie, WY
Clasament mondial · ARWU#701-800
Admitere96.9%
Mediana SAT1140
Rata de absolvire58.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K
University of Illinois Urbana-Champaign
ILLINOIS URBANA-CHAMPAIGN
Champaign, Illinois
Clasament mondial · ARWU#55
Admitere42.37%
Mediana SAT1470
Rata de absolvire85.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$81K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Wyoming University of Illinois Urbana-Champaign
#701-800 Clasament mondial · ARWU #55
- Clasament · THE #46
96.9% Rata de admitere 42.37%
1140 Mediana SAT 1470
58.8% Rata de absolvire 85.1%
10,813 Număr de studenți 59,238

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

96.9% Rata de admitere 42.37%
23.8% Rata de înscriere (yield) 28.8%
1140 Mediana SAT 1470
3.55 GPA mediu -
6,217 Număr de candidaturi 73,742
1.8% Studenți internaționali 14.9%
$57K Mediana veniturilor · 10 ani $81K
$37K Venituri, 25% inferior · 10 ani $55K
$81K Venituri top 25% · 10 ani $117K
58.8% Rata de absolvire 85.1%
79% Rata de retenție 94.8%
$18,000 Mediana datoriilor $19,500
$25,015 Taxă de școlarizare · an $38,400
$12,129 Pachet mediu de ajutor financiar $23,217
57.6% % din nevoi acoperite 0.8%
$24,921 Datorie medie la absolvire $22,395
$40 Taxă de candidatură $50
$10,769 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $5,836
Pe scurt
Illinois Urbana-Champaign este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi57.6% vs 0.8%
Admitere96.9% vs 42.37%
Ajutor financiar$12,129 vs $23,217

Verdictul din date

Este mai greu de obținut un loc acolo unde pragul e mai ridicat: Illinois Urbana-Champaign admite 42.4%, Wyoming admite 96.9%.

Un mediu mai internațional se găsește la Illinois Urbana-Champaign (14.9% studenți străini) decât la Wyoming (1.8%).

Cea mai mică taxă de școlarizare este la Wyoming: $25,015 față de $38,400, adică $13,385 mai puțin pe an.

Cel mai mare salariu median la zece ani de la înscriere este la Illinois Urbana-Champaign: $81K față de $57K.

Aceste cifre descriu promoțiile deja înscrise, nu șansele tale; tratează-le ca punct de plecare, nu ca prognoză.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Illinois Urbana-Champaign este mai selectivă dintre cele două (42.37% vs 96.9% rată de admitere). Illinois Urbana-Champaign ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#701-800 vs #55). Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($81K vs $57K). Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $38,400 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Wyoming pentru: taxă de școlarizare mai mică.

Alege Illinois Urbana-Champaign pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Illinois Urbana-Champaign este mai selectivă (42.37% vs 96.9% rată de admitere); Illinois Urbana-Champaign are o mediană SAT mai mare (1470 vs 1140).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($81K vs $57K); Illinois Urbana-Champaign are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (85.1% vs 58.8%).

Costuri și ajutor financiar

Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $38,400); Illinois Urbana-Champaign oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($23,217 vs $12,129).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWyomingIllinois Urbana-Champaign TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Wyoming și Illinois Urbana-Champaign sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Wyoming Illinois Urbana-Champaign
Clasament mondial · ARWU#701-800#55
Clasament · THE-#46
Rata de admitere96.9%42.37%
Rata de înscriere (yield)23.8%28.8%
Mediana SAT11401470
GPA mediu3.55-
Număr de candidaturi6,21773,742
Studenți internaționali1.8%14.9%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K$81K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$37K$55K
Venituri top 25% · 10 ani$81K$117K
Rata de absolvire58.8%85.1%
Rata de retenție79%94.8%
Mediana datoriilor$18,000$19,500
Taxă de școlarizare · an$25,015$38,400
Pachet mediu de ajutor financiar$12,129$23,217
% din nevoi acoperite57.6%0.8%
Datorie medie la absolvire$24,921$22,395
Taxă de candidatură$40$50
Număr de studenți10,81359,238

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Wyoming sau la Illinois Urbana-Champaign?

Este mai greu să intri la Illinois Urbana-Champaign. Wyoming admite 96.9% dintre candidați, iar Illinois Urbana-Champaign - 42.37%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Wyoming sau de la Illinois Urbana-Champaign?

Absolvenții de la Illinois Urbana-Champaign câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $81K vs $57K.

Cât costă școlarizarea la Wyoming vs Illinois Urbana-Champaign?

Taxa de școlarizare afișată este de $25,015 pe an la Wyoming și $38,400 pe an la Illinois Urbana-Champaign.

Ce scor SAT este necesar pentru Wyoming sau Illinois Urbana-Champaign?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1140 la Wyoming și 1470 la Illinois Urbana-Champaign; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Wyoming sau Illinois Urbana-Champaign?

Illinois Urbana-Champaign este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #701-800 pentru Wyoming vs #55 pentru Illinois Urbana-Champaign.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Wyoming sau Illinois Urbana-Champaign?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $12,129 la Wyoming și $23,217 la Illinois Urbana-Champaign.

Compară Wyoming cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.