University of Wyoming
LARAMIE, WY
New Jersey Institute of Technology
NEWARK, NEW JERSEY
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Wyoming vs NJIT - comparație de universități din SUA

University of Wyoming
WYOMING
Laramie, WY
Clasament mondial · ARWU#701-800
Admitere96.9%
Mediana SAT1140
Rata de absolvire58.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K
New Jersey Institute of Technology
NJIT
Newark, New Jersey
Clasament mondial · ARWU#701-800
Admitere65.08%
Mediana SAT1340
Rata de absolvire72.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$84K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Wyoming New Jersey Institute of Technology
#701-800 Clasament mondial · ARWU #701-800
- Clasament · THE -
96.9% Rata de admitere 65.08%
1140 Mediana SAT 1340
58.8% Rata de absolvire 72.8%
10,813 Număr de studenți 13,247

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

96.9% Rata de admitere 65.08%
23.8% Rata de înscriere (yield) 17.2%
1140 Mediana SAT 1340
3.55 GPA mediu 3.73
6,217 Număr de candidaturi 15,607
1.8% Studenți internaționali 6.2%
$57K Mediana veniturilor · 10 ani $84K
$37K Venituri, 25% inferior · 10 ani $56K
$81K Venituri top 25% · 10 ani $113K
58.8% Rata de absolvire 72.8%
79% Rata de retenție 90%
$18,000 Mediana datoriilor $21,000
$25,015 Taxă de școlarizare · an $37,664
$12,129 Pachet mediu de ajutor financiar $18,661
57.6% % din nevoi acoperite 56.8%
$24,921 Datorie medie la absolvire $32,459
$40 Taxă de candidatură $75
$10,769 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $28,025
Pe scurt
NJIT este în frunte la 7 din 12 indicatori măsurați
Ajutor financiar$12,129 vs $18,661
Taxă de școlarizare$25,015 vs $37,664
Admitere96.9% vs 65.08%

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la NJIT: 65.1% față de 96.9% (Wyoming).

Ajutorul mediu pentru un student străin este de $28,025 (NJIT) și $10,769 (Wyoming).

Diferența de taxă de școlarizare este de $12,649 pe an: $25,015 (Wyoming) față de $37,664.

Diferența de salariu median după un deceniu este în favoarea lui NJIT: $84K față de $57K.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

NJIT este mai selectivă dintre cele două (65.08% vs 96.9% rată de admitere). Absolvenții de la NJIT au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($84K vs $57K). Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $37,664 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Wyoming pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege NJIT pentru: selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților, rată de absolvire mai mare.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

NJIT este mai selectivă (65.08% vs 96.9% rată de admitere); NJIT are o mediană SAT mai mare (1340 vs 1140).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la NJIT au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($84K vs $57K); NJIT are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (72.8% vs 58.8%).

Costuri și ajutor financiar

Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $37,664); NJIT oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($18,661 vs $12,129).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWyomingNJIT TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Wyoming și NJIT sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Wyoming NJIT
Clasament mondial · ARWU#701-800#701-800
Clasament · THE--
Rata de admitere96.9%65.08%
Rata de înscriere (yield)23.8%17.2%
Mediana SAT11401340
GPA mediu3.553.73
Număr de candidaturi6,21715,607
Studenți internaționali1.8%6.2%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K$84K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$37K$56K
Venituri top 25% · 10 ani$81K$113K
Rata de absolvire58.8%72.8%
Rata de retenție79%90%
Mediana datoriilor$18,000$21,000
Taxă de școlarizare · an$25,015$37,664
Pachet mediu de ajutor financiar$12,129$18,661
% din nevoi acoperite57.6%56.8%
Datorie medie la absolvire$24,921$32,459
Taxă de candidatură$40$75
Număr de studenți10,81313,247

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Wyoming sau la NJIT?

Este mai greu să intri la NJIT. Wyoming admite 96.9% dintre candidați, iar NJIT - 65.08%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Wyoming sau de la NJIT?

Absolvenții de la NJIT câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $84K vs $57K.

Cât costă școlarizarea la Wyoming vs NJIT?

Taxa de școlarizare afișată este de $25,015 pe an la Wyoming și $37,664 pe an la NJIT.

Ce scor SAT este necesar pentru Wyoming sau NJIT?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1140 la Wyoming și 1340 la NJIT; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Wyoming sau NJIT?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $12,129 la Wyoming și $18,661 la NJIT.

Compară Wyoming cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.