University of Wyoming
LARAMIE, WY
Northeastern University
BOSTON, MA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Wyoming vs Northeastern - comparație de universități din SUA

University of Wyoming
WYOMING
Laramie, WY
Clasament mondial · ARWU#701-800
Admitere96.9%
Mediana SAT1140
Rata de absolvire58.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K
Northeastern University
NORTHEASTERN
Boston, MA
Clasament mondial · ARWU#201-300
Admitere5.2%
Mediana SAT1490
Rata de absolvire90.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$93K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Wyoming Northeastern University
#701-800 Clasament mondial · ARWU #201-300
- Clasament · THE -
96.9% Rata de admitere 5.2%
1140 Mediana SAT 1490
58.8% Rata de absolvire 90.5%
10,813 Număr de studenți 39,774

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

96.9% Rata de admitere 5.2%
23.8% Rata de înscriere (yield) 53.8%
1140 Mediana SAT 1490
3.55 GPA mediu -
6,217 Număr de candidaturi 98,425
1.8% Studenți internaționali 13.1%
$57K Mediana veniturilor · 10 ani $93K
$37K Venituri, 25% inferior · 10 ani $62K
$81K Venituri top 25% · 10 ani $135K
58.8% Rata de absolvire 90.5%
79% Rata de retenție 96.9%
$18,000 Mediana datoriilor $24,250
$25,015 Taxă de școlarizare · an $69,289
$12,129 Pachet mediu de ajutor financiar $46,555
57.6% % din nevoi acoperite 86.7%
$24,921 Datorie medie la absolvire $32,461
$40 Taxă de candidatură $75
$10,769 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $24,539
Pe scurt
Northeastern este în frunte la 8 din 11 indicatori măsurați
Admitere96.9% vs 5.2%
Ajutor financiar$12,129 vs $46,555
Taxă de școlarizare$25,015 vs $69,289

Verdictul din date

Wyoming acceptă majoritatea cererilor primite (96.9%), în timp ce Northeastern respinge marea majoritate (5.2%).

Ponderea studenților internaționali diferă puternic: 13.1% (Northeastern) față de 1.8% (Wyoming).

Pentru un candidat din afara SUA, diferența este financiară: Northeastern acordă studenților străini $24,539 în medie, Wyoming $10,769.

Pe hârtie, opțiunea mai ieftină este Wyoming: $25,015 față de $69,289, adică $44,274 mai puțin pe an.

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Northeastern este mai selectivă dintre cele două (5.2% vs 96.9% rată de admitere). Northeastern ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#701-800 vs #201-300). Absolvenții de la Northeastern au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($93K vs $57K). Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $69,289 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Wyoming pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Northeastern pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Northeastern este mai selectivă (5.2% vs 96.9% rată de admitere); Northeastern are o mediană SAT mai mare (1490 vs 1140).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Northeastern au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($93K vs $57K); Northeastern are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (90.5% vs 58.8%).

Costuri și ajutor financiar

Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $69,289); Northeastern oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($46,555 vs $12,129).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWyomingNortheastern TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Wyoming și Northeastern sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Wyoming Northeastern
Clasament mondial · ARWU#701-800#201-300
Clasament · THE--
Rata de admitere96.9%5.2%
Rata de înscriere (yield)23.8%53.8%
Mediana SAT11401490
GPA mediu3.55-
Număr de candidaturi6,21798,425
Studenți internaționali1.8%13.1%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K$93K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$37K$62K
Venituri top 25% · 10 ani$81K$135K
Rata de absolvire58.8%90.5%
Rata de retenție79%96.9%
Mediana datoriilor$18,000$24,250
Taxă de școlarizare · an$25,015$69,289
Pachet mediu de ajutor financiar$12,129$46,555
% din nevoi acoperite57.6%86.7%
Datorie medie la absolvire$24,921$32,461
Taxă de candidatură$40$75
Număr de studenți10,81339,774

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Wyoming sau la Northeastern?

Este mai greu să intri la Northeastern. Wyoming admite 96.9% dintre candidați, iar Northeastern - 5.2%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Wyoming sau de la Northeastern?

Absolvenții de la Northeastern câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $93K vs $57K.

Cât costă școlarizarea la Wyoming vs Northeastern?

Taxa de școlarizare afișată este de $25,015 pe an la Wyoming și $69,289 pe an la Northeastern.

Ce scor SAT este necesar pentru Wyoming sau Northeastern?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1140 la Wyoming și 1490 la Northeastern; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Wyoming sau Northeastern?

Northeastern este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #701-800 pentru Wyoming vs #201-300 pentru Northeastern.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Wyoming sau Northeastern?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $12,129 la Wyoming și $46,555 la Northeastern.

Compară Wyoming cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.