University of Wyoming
LARAMIE, WY
Tufts University
MEDFORD, MA
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Wyoming vs Tufts - comparație de universități din SUA

University of Wyoming
WYOMING
Laramie, WY
Clasament mondial · ARWU#701-800
Admitere96.9%
Mediana SAT1140
Rata de absolvire58.8%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K
Tufts University
TUFTS
Medford, MA
Clasament mondial · ARWU#151-200
Admitere11.49%
Mediana SAT1510
Rata de absolvire93.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$83K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

University of Wyoming Tufts University
#701-800 Clasament mondial · ARWU #151-200
- Clasament · THE #179
96.9% Rata de admitere 11.49%
1140 Mediana SAT 1510
58.8% Rata de absolvire 93.5%
10,813 Număr de studenți 13,599

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

96.9% Rata de admitere 11.49%
23.8% Rata de înscriere (yield) 45.5%
1140 Mediana SAT 1510
3.55 GPA mediu -
6,217 Număr de candidaturi 34,432
1.8% Studenți internaționali 12.5%
$57K Mediana veniturilor · 10 ani $83K
$37K Venituri, 25% inferior · 10 ani $47K
$81K Venituri top 25% · 10 ani $132K
58.8% Rata de absolvire 93.5%
79% Rata de retenție 95.5%
$18,000 Mediana datoriilor $16,250
$25,015 Taxă de școlarizare · an $73,616
$12,129 Pachet mediu de ajutor financiar $59,574
57.6% % din nevoi acoperite 100%
$24,921 Datorie medie la absolvire $25,584
$40 Taxă de candidatură -
$10,769 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $80,079
Pe scurt
Tufts este în frunte la 9 din 11 indicatori măsurați
Admitere96.9% vs 11.49%
Ajutor financiar$12,129 vs $59,574
Taxă de școlarizare$25,015 vs $73,616

Verdictul din date

Sunt două admiteri diferite: Tufts admite 11.5% dintre cereri, Wyoming admite 96.9%.

Cel mai numeros grup de studenți străini este la Tufts: 12.5% dintre studenți față de 1.8% (Wyoming).

Cea care susține real studenții străini este Tufts ($80,079 în medie), în timp ce Wyoming se oprește la $10,769.

Cea mai mică taxă de școlarizare este la Wyoming: $25,015 față de $73,616, adică $48,601 mai puțin pe an.

Indicatorii descriu universitatea ca întreg, iar specializarea ta poate fi foarte diferită de această medie.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Tufts este mai selectivă dintre cele două (11.49% vs 96.9% rată de admitere). Tufts ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#701-800 vs #151-200). Absolvenții de la Tufts au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($83K vs $57K). Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $73,616 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Wyoming pentru: taxă de școlarizare mai mică, datorii mai mici la absolvire.

Alege Tufts pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Tufts este mai selectivă (11.49% vs 96.9% rată de admitere); Tufts are o mediană SAT mai mare (1510 vs 1140).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Tufts au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($83K vs $57K); Tufts are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (93.5% vs 58.8%).

Costuri și ajutor financiar

Wyoming are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($25,015 vs $73,616); Tufts oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($59,574 vs $12,129).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kWyomingTufts TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Wyoming și Tufts sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Wyoming Tufts
Clasament mondial · ARWU#701-800#151-200
Clasament · THE-#179
Rata de admitere96.9%11.49%
Rata de înscriere (yield)23.8%45.5%
Mediana SAT11401510
GPA mediu3.55-
Număr de candidaturi6,21734,432
Studenți internaționali1.8%12.5%
Mediana veniturilor · 10 ani$57K$83K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$37K$47K
Venituri top 25% · 10 ani$81K$132K
Rata de absolvire58.8%93.5%
Rata de retenție79%95.5%
Mediana datoriilor$18,000$16,250
Taxă de școlarizare · an$25,015$73,616
Pachet mediu de ajutor financiar$12,129$59,574
% din nevoi acoperite57.6%100%
Datorie medie la absolvire$24,921$25,584
Taxă de candidatură$40-
Număr de studenți10,81313,599

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Wyoming sau la Tufts?

Este mai greu să intri la Tufts. Wyoming admite 96.9% dintre candidați, iar Tufts - 11.49%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Wyoming sau de la Tufts?

Absolvenții de la Tufts câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $83K vs $57K.

Cât costă școlarizarea la Wyoming vs Tufts?

Taxa de școlarizare afișată este de $25,015 pe an la Wyoming și $73,616 pe an la Tufts.

Ce scor SAT este necesar pentru Wyoming sau Tufts?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1140 la Wyoming și 1510 la Tufts; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Wyoming sau Tufts?

Tufts este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #701-800 pentru Wyoming vs #151-200 pentru Tufts.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Wyoming sau Tufts?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $12,129 la Wyoming și $59,574 la Tufts.

Compară Wyoming cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.