Yale University
NEW HAVEN, CT
Stony Brook University
STONY BROOK, NY
COLLEGE COUNCIL · ATLAS · UNIVERSITĂȚI DIN SUA

Yale vs Stony Brook - comparație de universități din SUA

Yale University
YALE
New Haven, CT
Clasament mondial · ARWU#11
Admitere4.7%
Mediana SAT1540
Rata de absolvire95.7%
Mediana veniturilor · 10 ani$101K
Stony Brook University
STONY BROOK
Stony Brook, NY
Clasament mondial · ARWU#301-400
Admitere49.04%
Mediana SAT1410
Rata de absolvire75.6%
Mediana veniturilor · 10 ani$75K
🔒 LICENȚĂ 🔒 MASTER

DATE CHEIE

Yale University Stony Brook University
#11 Clasament mondial · ARWU #301-400
#10 Clasament · THE -
4.7% Rata de admitere 49.04%
1540 Mediana SAT 1410
95.7% Rata de absolvire 75.6%
15,657 Număr de studenți 26,689

STATISTICI HEAD-TO-HEAD

4.7% Rata de admitere 49.04%
68.4% Rata de înscriere (yield) 14.7%
1540 Mediana SAT 1410
- GPA mediu -
50,264 Număr de candidaturi 55,880
10.6% Studenți internaționali 10.2%
$101K Mediana veniturilor · 10 ani $75K
$66K Venituri, 25% inferior · 10 ani $49K
$194K Venituri top 25% · 10 ani $107K
95.7% Rata de absolvire 75.6%
99.4% Rata de retenție 89.7%
$12,975 Mediana datoriilor $18,228
$72,500 Taxă de școlarizare · an $32,741
$74,353 Pachet mediu de ajutor financiar $15,261
100% % din nevoi acoperite 0.6%
$22,185 Datorie medie la absolvire $23,558
$80 Taxă de candidatură -
$84,185 Ajutor mediu pentru studenți internaționali $2,834
Pe scurt
Yale este în frunte la 10 din 11 indicatori măsurați
% din nevoi100% vs 0.6%
Admitere4.7% vs 49.04%
Ajutor financiar$74,353 vs $15,261

Verdictul din date

Cea mai mică rată de admitere este la Yale: 4.7% față de 49% (Stony Brook).

Cea care susține real studenții străini este Yale ($84,185 în medie), în timp ce Stony Brook se oprește la $2,834.

Ordinea prețurilor se inversează după ce se ia în calcul ajutorul: Yale pornește de la $98,900 față de $55,085 și ajunge la $24,547 față de $39,824 (Stony Brook).

La zece ani distanță, absolvenții de la Yale câștigă vizibil mai mult: $101K față de $75K.

Niciuna dintre aceste cifre nu decide de una singură; ceea ce decide este specializarea pe care vrei să o urmezi și bugetul de care dispui.

Fiecare propoziție de mai sus provine dintr-un câmp pe care îl păstrăm în datele canonice. Acolo unde datele lipsesc, sau diferența este suficient de mică încât să fie doar zgomot, propoziția pur și simplu nu apare.

OPINIA EXPERTULUI

Yale este mai selectivă dintre cele două (4.7% vs 49.04% rată de admitere). Yale ocupă o poziție mai bună în clasamentul mondial de cercetare ARWU (#11 vs #301-400). Absolvenții de la Yale au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($101K vs $75K). Stony Brook are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,741 vs $72,500 pe an).

Ambele universități au date complete și comparabile în canonical - alegerea ar trebui să se bazeze pe potrivire (cultura campusului, specializare, pachetul de ajutor financiar), coroborată cu diferențele vizibile în cifrele de mai jos.

Alege Yale pentru: poziție mai bună în clasamentul mondial, selectivitate mai mare, venituri mai mari ale absolvenților.

Alege Stony Brook pentru: taxă de școlarizare mai mică.

Analiză College Council Atlas · IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25, ARWU 2024.

ÎN CIFRE

Admitere

Yale este mai selectivă (4.7% vs 49.04% rată de admitere); Yale are o mediană SAT mai mare (1540 vs 1410).

Rezultatele absolvenților

Absolvenții de la Yale au o mediană a veniturilor mai mare la 10 ani după studii ($101K vs $75K); Yale are o rată de absolvire pe 6 ani mai mare (95.7% vs 75.6%).

Costuri și ajutor financiar

Stony Brook are o taxă de școlarizare afișată mai mică ($32,741 vs $72,500); Yale oferă un pachet mediu de ajutor financiar mai mare ($74,353 vs $15,261).

PEISAJUL VALORII

$35k$76k$117k$158k$11k$35k$59k$83kYaleStony Brook TAXĂ DE ȘCOLARIZARE · AN → MEDIANA VENITURILOR · 10 ani →
Fiecare punct reprezintă o universitate comparată din SUA; Yale și Stony Brook sunt evidențiate. Sus și la stânga = raport valoare mai bun.

TABEL COMPLET DE DATE

Indicator Yale Stony Brook
Clasament mondial · ARWU#11#301-400
Clasament · THE#10-
Rata de admitere4.7%49.04%
Rata de înscriere (yield)68.4%14.7%
Mediana SAT15401410
GPA mediu--
Număr de candidaturi50,26455,880
Studenți internaționali10.6%10.2%
Mediana veniturilor · 10 ani$101K$75K
Venituri, 25% inferior · 10 ani$66K$49K
Venituri top 25% · 10 ani$194K$107K
Rata de absolvire95.7%75.6%
Rata de retenție99.4%89.7%
Mediana datoriilor$12,975$18,228
Taxă de școlarizare · an$72,500$32,741
Pachet mediu de ajutor financiar$74,353$15,261
% din nevoi acoperite100%0.6%
Datorie medie la absolvire$22,185$23,558
Taxă de candidatură$80-
Număr de studenți15,65726,689

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este mai greu să intri la Yale sau la Stony Brook?

Este mai greu să intri la Yale. Yale admite 4.7% dintre candidați, iar Stony Brook - 49.04%.

Câștigă mai mult absolvenții de la Yale sau de la Stony Brook?

Absolvenții de la Yale câștigă mai mult: mediana la 10 ani după studii este $101K vs $75K.

Cât costă școlarizarea la Yale vs Stony Brook?

Taxa de școlarizare afișată este de $72,500 pe an la Yale și $32,741 pe an la Stony Brook.

Ce scor SAT este necesar pentru Yale sau Stony Brook?

Mediana scorului SAT al celor admiși este 1540 la Yale și 1410 la Stony Brook; vizează aceste valori sau mai mari pentru a fi competitiv.

Care universitate este mai bine clasată - Yale sau Stony Brook?

Yale este mai sus în clasamentul mondial ARWU: #11 pentru Yale vs #301-400 pentru Stony Brook.

Care universitate oferă un ajutor financiar mai mare - Yale sau Stony Brook?

Pachetul mediu de ajutor financiar este $74,353 la Yale și $15,261 la Stony Brook.

Compară Yale cu
Cele mai bine clasate în ARWU. Apasă „↻ Schimbă universitatea” în cardurile de mai sus pentru a alege dintre toate cele 47 universități (+35).
Toți indicatorii provin în proporție de 100% din College Council Atlas (canonical) - admitere, SAT, GPA, rezultatele absolvenților, ajutor financiar și costuri din IPEDS / College Scorecard CDS 2024-25; clasamente din ARWU 2024 și THE 2025. Zero câmpuri introduse manual. „-” = dată lipsă în canonical.